Вчера, на 19-и април, в Общинска библиотека „Искра”, съвместно с РАЦ - Казанлък на БАН с ръководител Владимир Чучумишев ,се откри изложба "Звънът – миналото среща бъдещето”. Тя бе представена от докторант Весела Георгиева от СУ „Климент Охридски”, специалист към ИМИ на БАН.
Експозицията е част от фонда на Проекта BELL, който обхваща забележителни камбани на църкви, манастири, музеи, часовникови кули и др. Уникалните камбани са заснети и паспортизирани, и свидетелстват за историческото и културно наследство на България.
Vivos voco. Mortuos plango. Fulgura frango - Живите призовавам. Мъртвите оплаквам. Гръмотевиците прогонвам. Това мото слага в своя творба Шилер за камбаната, призоваващата, успокояващата, мощна камбана без която не можем да си представим, Европа и православния свят. Камбаната предупреждава за неприятности, но камбаната възвестява и свободата. Всяка камбана е ценна и уникална. Всички камбани са ръчна изработка и поради което имат уникален звук, който се променя с времето. Като камбаната също има определена продължителност на живота, който понякога е 100 години и за съжаление, почти всички имат нужда от някои ремонти. Те обикновено са застрашени от механични повреди, влошаване на състоянието и кражба. Всяко увреждане на камбаната се отразява в нейната звучност.
Целта на проекта е да се направи проучване и паспортизация на няколко десетки най-ценни камбани, намиращи се в църковните храмове и манастири и да се създаде аудиоархив, като за това бъдат използвани най-съвременните технологии за анализ, съхранение и защита на аудиоинформацията. Пред учениците от ПГ „Иван Хаджиенов” и ППМГ „Никола Обрешков” бяха възпроизведени звуковите файлове на най-известните български камбани.