От 1 април България вече няма да е в ситуация на извънредна епидемична обстановка.
Отпада изискването за:
• задължително носене на защитна маска за лице на обществени места,
• спазването на физическа дистанция,
• ограниченията в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито,
• ограниченията при посещение на присъствено обучение,
• забраната за свиждания в болниците и заведенията за социални услуги.
• От същата дата спират работа COVID-зоните.
Здравните власти обаче препоръчват да се носят маски в болниците и в градския транспорт, да се спазва дистанция и да продължи ваксинацията.
Остава в сила изискването за сертификат за ваксинация, преболедуване или негативен тест за КОВИД при влизане в България. Остава и карантината - при заразени тя е 10 дни, а при контактни - 7.
Учениците, които по здравословни и други уважителни причини не могат да се завърнат присъствено в клас, ще могат да право на онлайн обучение още 30 дни.
За срок до три месеца след отмяна на епидемичната обстановка остава възможността НЗОК да заплаща на изпълнителите на медицинска и дентална помощ средства за работа при неблагоприятни условия, както и продължава действието на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК за определяне на трайно намалена трудоспособност и степен на увреждане.
От 1 април остава в сила изискването за предоставяне на цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от PCR или антигенен тест или аналогичен документ на граничните пунктове.
Нова минимална заплата влиза в сила от днес – тя става 710 лева при 650 лева досега. Вдига се и максималният осигурителен доход от 3000 на 3400 лева, което ще засегне хората, които взимат най-високи заплати. Те ще трябва да плащат по-големи осигуровки.
Повече пари ще получават и безработните – от днес минималното обезщетение за безработица се повишава с 6 лева – от 12 на 18 лева, а максималното - от 74,29 лв. на 85,71 лв. на ден.
Увеличение има и за инвалидните пенсии. Хората със 100% увреждания и нужда от чужда помощ ще получават отделна, по-голяма пенсия от останалите инвалидни пенсии, които се определят от социалната за старост.
Националният съвет за тристранно сътрудничество прие проектопостановление, с който ще удължи мярката 60/40 за подпомагане на бизнеса до 30 юни 2022 г.
Хората с ТЕЛК решения за 100% увреждания и с чужда помощ ще получават 272 лв., а тези между 91 и 100% трябва да вземат по 238 лв. от 1 април. За хората с трайно намалена работоспособност от 71 на 90% пенсията ще е 221 лв.
Фирмите, които дават ваучери за хана вече могат да отпускат до 200 лева за купони, като с тях може да се плащат и сметки за ток, парно, вода, както и да се купуват билети за театър и кино.
Повишава се и парично обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, което става 710 лева от днес при 650 лв. до 31 март. Максималният месечен размер на гарантираното вземане на работниците и служителите вече ще бъде 1775 лева, а еднократна помощ при смърт на осигурено лице – 540 лв.
От днес хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не са регистрирани като самоосигуряващи се по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно по 28,40 лева.