За осма поредна година, творческо ателие за художествени инсталации, с ученици от НУПИД „Акад. Дечко Узунов“ постави началото на „Чудомирови празници 2022“ в Казанлък. Творбите са разполежени на ул. "Искра" №4 срещу Инфоцентъра. Ръководителите на проекта Никола Вълчев и Елеонора Атанасова, преподаватели в Художествената гимназия споделиха:
„Нашата колективна творба нарекохме "Нашенците", като пряко продължение на миналогодишната ни работа, която разположихме на същото място. Ако в предното издание използвахме огледална повърхност във формата на Чудомировите герои, запечатвайки отражението на града и минувачите, то в тази творба решихме да опростим добре познатите образи до чиста линия. Смятаме, че това представя изказа на Чудомир, който е лаконичен, точен и синтезиран. От друга страна поставяме и въпроса: "Можем ли ние, съвременните нашенци да влезем в очертанията на миналото и можем ли да бъдем достойни наследници?" В процеса на работа мислихме много как да изразим тази идея и минавайки през различни варианти решихме да изработим "плаващи рисунки". За целта използвахме твърд кабел, който окачихме в отделни модули, посредством прозрачна корда. Така запазихме двуизмерния характер на рисунката, а смяната на мащаба в човешки ръст е основния мотив . По този начин искахме отново да припомним, че Нашенците на Чудомир са все още живи и се разхождат по казанлъшките улици.“
Специално за kazanlak.com, творците отговориха на няколко въпроса:
Разкажете повече за идеята на тазгодишната инсталация?
(Елеонора): Тази година решихме да направим нещо по–различно, използвайки рисунки в пространството. В работите на Чудомир най-ценното е изказа и рисунъка му, чрез който той обхваща „Нашенците“ . Вдъхновени от това решихме да създадем рисунки в пространството чрез телове за да може пред нас да оживеят тези нашенци, но по един по-различен и прекрасен начин. Всяка година се опитваме да направим различни инсталации, да има съчетания между съвременното и Чудомир. Идеята е по този начин, неговото творчество да продължава да оживява сред нас.
Колко дни ви отне изработката на инстацията?
(Никола): Отне ни около три седмици, като първата беше подготовката, след това две седмици, в който активно работехме по проектите, но най –усилена беше работа в последните дни.
Колко ученици участваха в творческия процес?
(Никола): Учениците, които участваха бяха от 10-ти, 11-ти и някои от 12-ти клас, но е трудно да конкретизирам, понеже се включваха много деца. Използвахме едно общо пространство, което имаме в училището, където се включваха различни ученици,помагайки в процеса на изработка.
Как учениците ви възприемат инициативата за ежегодната инсталация?
(Никола): Подхождат с голям интерес. Тази година използвах, че преподавам и на по-малки ученици от 5-7 клас. Представих им това, което правим с цел да ги запозная с този вид изкуство и им беше много интересно. Важно е от по-ранна възраст да им се представят различни прочити на изкуството за да могат децата да си обогатяват общата си култура и отношение към изкуството.
(Елеонора): Все пак възпитаваме съвременни творци, които трябва да пробват различните начини на изказ. В изкуството най-важното е не ти да робуваш на техниката, а тя да робува на твоите идеи и съответно изкуството е точно това, стреми се да въздейства било то емоционално или концептуално по някакъв начин. Важно е децата да имат допир не само до старите майстори, но и до съвременните форми на изкуство. Това е тяхното бъдеще.
(Никола): Смятаме, че е много важна и реакцията им. По нея можем да съдим до колко добре сме се справили с идея. Едно от основните неща, които искахме да направим с тази инсталация е именно сменяйки мащаба на "Нашенците" с познати ни рисунки и карикатури претворени в човешки размер, хората да припознаят себе си в тези образи. Учениците откликнаха много позитивно на това.