15:11 | 24 февруари 22 4001

Мъглижкият манастир “Свети Николай Мирликийски“ става девически

Мъглижкият манастир “Свети Николай Мирликийски“ става девически / Новини от Казанлък

С решения на Епархийския съвет на Старозагорската митрополия Мъглижкият манастир "Свети Николай Мирликийски" става девически. Това обяви за БТА Старозагорският митрополит Киприан. В светата обител ще се настанят монахиня Пелагия и нейното духовно дете монахиня Юстина от Охрид. Заедно с тях ще живеят в Божия дом и две послушнички.

През последните години манастирът се превърна във важно духовно средище - ремонтирана е килията на Дякон Левски, който е посещавал метоха. Отвори врати и неделно училище.

Съвместно със Сдружение "Творецъ" от няколко години манастирът е домакин и на международен пленер.

Мъглижкият манастир „Св. Николай Мирликийски" се намира на два км северно от град Мъглиж в Казанлъшката духовна околия. Представлява комплекс от църква, жилищни и стопански сгради, както и два параклиса в жилищните сгради: „Св. св. Петър и Павел” и „Св. Архангел Михаил”.

За възникването на Мъглижкия манастир „Св. Николай Мирликийски” днес черпим сведения единствено от предания и легенди. Най-разпространеното от тези предания разказва, че манастирът е възникнал по времето на цар Калоян. Царят, успява да разбие латинците, предвождани от император Балдуин. На път за Търново той спира на това място с войниците за почивка. В знак на благодарност към местното население той дава пари да се съгради Мъглижката света обител. Доказателство за битката с латинците е строителството на преградната стена Калоянка в Мъглижкия Балкан.

През изминалите векове манастирът е бил и мъжки, и девически.

БТА

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Хванаха на място група да източва горивото от тир и товарен автомобил

13159 | 28 април 2026

Директорът на ПГТТМ по случай юбилейния празник: “70 години са история. 70 години са животът на хиляди хора“

7473 | 24 април 2026

Започва продажбата на билети за конкурса-спектакъл Царица Роза

6109 | 25 април 2026

Кандидатките за „Царица Роза“ създадоха свой цветен кът в парк “Розариум“

5633 | 28 април 2026

Кметът на Община Казанлък кани децата на града на весел празник на новата детска площадка в центъра

4597 | 25 април 2026

Комплекс “Дамасцена“ ще бъде домакин на тридневен фестивал в подкрепа на детския спорт

3922 | 28 април 2026

Наградиха победителите в конкурса за идейни проекти за визията на новото кръстовище при западния вход на Казанлък

3841 | 24 април 2026

Задигнаха 30 000 евро и златни накити от къща край Казанлък

3524 | 27 април 2026

Казанлъчанката Виктория Стойнова стана Мис Тракийски университет 2026

3411 | 29 април 2026

Бузовград събра традиции и природа на 13-ите „Люлякови празници“

2950 | 26 април 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак