100-годишен юбилей отбелязва ЖП гара Казанлък и линията Казанлък – с. Тулово през утрешния 20 ноември. „Искам да честитя празника на всички колеги и граждани на град Казанлък. Това са 100 години икономическо развитие, туризъм, осигуряване на работни места и 100 години съвместна работа с Община Казанлък.”. С тези думи се обърна към колегите си Инж. Аделина Григорова, началник на ЖП гара Казанлък.
На 20 ноември 1921 година се открива ЖП гара Казанлък и линията Казанлък – Тулово. Тя е била особено важна за казанлъчани, които до тогава не са имали връзка до Тулово и от там до всички големи градове. Изграждането на линията е от особена важност, като е изработена специална програма за празненствата, публикувана в тогавашния вестник „Казанлъшки градски общински вестник“. При откриването на линията и ЖП гарата в Казанлък от София до града на розите с влак пътуват важни гости.
За събитието пристига и Цар Борис III с царския влак воден от парен локомотив. Той, както и цялата гара са били пищно украсени с венци. Молебен за откриването е отслужил Старозагорският митрополит Павел, като историята е документирала Царя в снимка, на която той целува ръка му, а зад двамата се вижда и сградата на ЖП гарата.
В снимките по-долу може да видите и цялата реч, която произнася кметът на Казанлък на откриването на гарата, която е публикувана в „Казанлъшки градски общински вестник“.
За съжаление празненствата за вековния юбилей на гарата няма да се състоят утре, поради противоепидемичните мерки в страната. Инж. Григорова заяви обаче, че тържества ще има, но на по-късен етап, може би на пролет.
„Предвиждаме да дойде парен локомотив, да пресъздадем ситуацията с пристигането на Царя с царския влак. Също така ще има участие на танцови ансамбъл „Арсенал”. Ще поканим Старозагорския митрополит Киприан за да отслужи молебен. Тоест максимално ще се доближим до пресъздаването на откриването на гарата преди 100 години.”, заяви началникът на гарата.
За празника на пролет ще бъде направена и историческа изложба в чакалнята на гарата, където казанлъчани и гости на града ще могат да видят автентични кадри от откриването и историята на ЖП гарата. Изложбата се подготвя съвместно с директора на ИМ „Искра” Методи Маринов и директора на Музея на фотографията Стефан Папукчиев. Изложбата се допълва и от старозагореца Николай Гичев, който има богата колекция от исторически материали, които също ще можете да видите.
На въпроса как се чувства една жена като ръководител на 100-годишна гара инж. Григорова отговори: „Много добре се чувствам. Позицията е много отговорна, защото 100 години градена традиция в работа, отношения и транспорт – това е нещо, което трябва да се пази и да гледаме напред към бъдещето стъпили върху историята.”