13:09 | 25 октомври 21 4804

Учениците ще се тестват два пъти седмично с щадящи тестове, за да се върнат в клас

Учениците ще се тестват два пъти седмично с щадящи тестове, за да се върнат в клас / Новини от Казанлък

Днес е внесен проект на постановление в Министерски съвет, с който държавата да отпусне 13 млн. лв. за закупуване на щадящи тестове за деца. Тестове, с които на база слюнка от детето да може да се види дали в момента то е заразено. Това заявиха на пресконференция тази сутрин здравния министър Стойчо Кацаров, образователния министър Николай Денков и представители на Национална мрежа за децата.

„Желанието ни е да осигурим тестове за месец напред за всички деца поне от първи до четвърти клас. Искаме още следващата седмица това да стане. Ако видим, че тази организация действа добре, продължаваме с учениците и от горните класове.” Заяви министър Кацаров.

„За да се случи този подход имаме нужда от подкрепата на родителите, които да разрешат тестване на децата с щадящи тестове. Те бяха на лице и преди месеци, но родителите не искаха да ги използват.”, коментира Денков.

За взимането на проба няма да се бърка в устата или в носа на детето, подчертаха на пресконференцията. Тестовете представляват контейнер, в който се слага слюнка, след което в него се поставя реактив, който показва дали тестът е положителен или отрицателен. „Тестът дори не докосва по никакъв начин детето, това трябва да е ясно на родителите.”, подчертаха от Национална мрежа за децата.

Максималното време, в което тестовете на учениците ще дават резултат е в рамките на един учебен час. Организацията предвижда всеки понеделник и четвъртък в първия час, или част от първия час, да бъде отреден за вземане на проби.

Дете, чиито родители не са съгласни то да бъде тествано два пъти седмично, преминава в онлайн форма на обучение.

„Апелирам и учителското съсловие да направим следващата стъпка, която включва съгласие за тестване два пъти седмично, ако човека не е преболедувал или не е ваксиниран. С други думи за учителите по същество ще се изисква „зелен сертификат”.”, заяви просветният министър. Учителите, които не са преболедували или ваксинирани ще трябва също да се тестват два пъти седмично, за да преподават. Бързите тестове обаче ще бъдат стандартни, а не от щадящите.

„Създаваме организация още другата седмица да имаме тестове, организираме се със директорите на учебните заведения, със синдикатите, да се осигурят началните учители, така че да може да започне присъственото обучение от 1 до 4 клас, и ако нещата тръгнат добре да продължим и с по-горните випуски.”, заяви министър Денков. „Ситуацията е променена и подхода, който имахме до сега също трябва да бъде променен. В момента имаме 4 области, в които сме над 1000 на 100 хил. заболели.”, допълни той.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6770 | 28 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

6246 | 04 декември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3557 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2804 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2797 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2715 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2427 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2337 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

2036 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1944 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак