Казанлъшката болница се подготвя отново да разкрие отделение за лечение на пациенти с коронавирус. Това съобщи директорът на МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ д-р Кети Маналова за радио Стара Загора. Преструктурирането на отделенията вече тече и от средата на следващата седмица болницата отново ще приема болни с ковид инфекция. Това се случва спрямо Националния план за действие при пандемия и заповеди на директора на РЗИ Стара Загора, уточни Маналова.
Според Националния план в началото ще бъдат разкрити 10 терапевтични легла и 1 за реанимационно. При пълен капацитет, изискванията са за обособяване на 80 терапевтични и 6 реанимационни легла в казанлъшката болница.
„Ние ще работим по целесъобразност и според възможностите си, според капацитета на болницата и колко пациенти имат нужда от болнично лечение", каза директорът.
Маналова сподели още, че част от пациенти постъпили в триажния кабинет с грипоподобни симптоми, са носители на ковид инфекцията. Към момента не се е налагало хоспитализиране на никой от диагностицираните.
След последната ковид вълна, четирима медици - лекари и медицински сестри - са напуснали работа, но екипът на болницата е попълнен, увери д-р Кети Маналова.
Средствата и апаратурата по проекта на министерството на здравеопазването „Мерки за справяне с пандемията“ не са получени. Целта на подпомагането беше да се подобрят условията за лечение на пациенти с ковид инфекция.
"До момента тази програма не е в действие и не сме започнали нито строително-ремонтните дейности, нито сме получили апаратурата, която трябва да бъде осигурена от МЗ. Когато болницата е пълна с пациенти няма да бъде възможно да извършваме строително-ремонтни дейности.
Със собствени средства сме набавили необходимата апаратура и сме извършили ремонтни дейности още преди третата вълна. Имахме готовност да посрещаме пациенти в определението отделение за лечение на ковид и в още пет отделения, защото се наложи разкриване на голяма леглова база и бяха ангажирани всички вътрешни отделения – детско , неврология, реанимационното ни отделение. С помощта на спонсори и на Община Казанлък успяхме много бързо да набавим апаратура, която беше изключително важна за диагностиката и лечението на този тип болни.", каза Маналова.