Практика за млади изкуствоведи, художествен съвет и година посветена на известен творец от Казанлък са част от творческите планове на новия директор на „Художествена галерия – Казанлък“ д-р Пламен Валентинов Петров. Днес, на пресконференция той представи своята 5-годишна концепция за развитието на Галерията и посочи нейните дефицити.
Петров изброи основните си мотиви, сред които са художествената колекция, която определи като „една от най-интересните и ценни, които се съхраняват в страната“.Той посочи още, че институцията е обозрима като обем, добре подредена и така стопанисвана през годините. Сред бъдещите начинания на новия директор е и адекватното ситуиране на къщите-музей на Ненко Балкански и на Дечко Узунов, филиали на галерията, към културния календар на града.
Сред иновациите, които ще се въведат през следващите 5 години са платформи, които да достигат по-лесно и бързо до публиката, стаж за бъдещи изкуствоведи и основаване на художествен съвет.
„Важна посока е въвеждането на няколко платформи, които да подобрят отношението на различните типове публики към институцията, за да го надградят и да я припознаят, като по-съвременно място за среща. Ще започнем с една платформа, която звучи познато като картина на месеца. Тя ще бъде с въвеждането на нови медийни средства, за да бъде по-комуникативни и за младата публика.
На следващата година ще започне една образователна платформа, където ще се опитаме да привлечем подрастващи изкуствоведи да дойдат на своеобразна практика в галерията. Ние ще се възползваме, че те ще положат труд, който ще бъде полезен за нас, а на тях би им помогнало да се ориентират и да разберат дали искат да се занимават с изкуствознание.
Ще се инициира и създаването на художествен съвет към музея, абсолютен външен, независим орган. Той ще одобрява приетия от институцията художествен план, ще дава препоръки, ще съветва и помага в намирането на средства за реализирането на музейни разкази.“, поясни Петров.
По време на пресконференцията, българският историк и изкуствовед д-р Пламен Петров посочи дефицитите на Художествената галерия.
„Безспорен дефицит е липсата на реставратор. Това е доста компрометиращо за функцията на институцията, защото основната функция на музея е да съхранява и опазва. Без тази фигура, институцията не може да си изпълнява генералната функция.“
Сред лошите практики на Галерията посочи още не добре водената и не систематично провежданата образователната политика и обособяването на музея в един културен център, работещ, възпитаващ, генериращ ползи за града.
Като първи творческите планове, които ще започне на изпълнява през предстоящата 2022г., Пламен Петров анонсира творчеството на Иван Милев. „Добре познато име, но от опита, който имам, мога да кажа че почти нищо не знаем за този художник. Ще се опитаме през следващата година с усилията на други изкуствоведи да произведем един цикъл от събития, които да посветим на Иван Милев и да се опитаме да поясним някои детайли от творческия и житейския му път.“, каза директорът на Галерията.