Единствените участници от региона в Национална конференция "Насърчаване на четенето" е Професионалната гимназия "Иван Хаджиенов"!
За десети път Национална конференция „Насърчаване на четенето“ събра участници от цялата страна – учители, библиотекари, университетски преподаватели, читалищни дейци, писатели и др. Тази година темата на форума бе „Съхранените думи“, а събитието се проведе в Пловдив от 28 до 30 юли 2021 г.
Център за развитие на човешките ресурси в ролята си на Национална агенция по Програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, както и на Национално звено за координация по дейност eTwinning, Национален Европас център, Национален Еврогайдънс център, Евродеск България, Евридика България и National VET Team България, определи с Конкурс участниците и тук е мястото да отбележим, че ПГ „Иван Хаджиенов“ бе единствената гимназия от региона, която взе участие в националното обсъждане на добри практики за насърчаване на четенето.
В програмата на Конференцията бе включено представянето на Йовка Чорбаджийска - учител по български език и литература в казанлъшката гимназия. Тя представи някои от реализираните идеи в гимназията: Класни стаи с имена на будители, ръкописна антология на българската класическа литература през погледа на абитуриентите, час по Чудомир, литературен туризъм, писател на гости, слова български с участието на актьор, музикален звънец с рецитация на стихове, оформяне на кътове за четене.
"Думите! Те са единственият инструмент, с който най-често разполагам като учител.", споделя госпожа Чорбаджийска. "Мога да похваля с тях, мога да накажа, да събудя, да заблудя, да провокирам, да обидя, да поощря, да назова, да премълча, да изразя, да отчая, да простя, да подаря, да задържа, да вдъхновя, да поискам, да дам, да кажа… Да съхраня!...", допълва още Чорбаджийска.
Именно онова, което съхраняват думите, бе във фокуса на вниманието на лекторите на националната конференция. Г-жа Милена Караангова, главен експерт в ЦРЧР и координатор на Конференцията, благодари на участниците за активността им за положения труд, за всеотдайността, с която са работили, за предаността им към голямата кауза на Книгата и Четенето. С обещанието за следващи вдъхновяващи срещи участниците се разделиха като партньори, като приятели, като участници в една истинска професионална общност, която насърчава, споделя и създава добри практики.