Правителството одобри 2 422 000 лева за 6258 ученици, които заминават на лятна почивка по Националната програма „Отново заедно“. Те са разпределени в 570 групи. Придружават ги 662 учители или други педагогически специалисти.
Финансирането се разпределя между 236 училища – 216 общински и 20 държавни. Средствата за общинските училища се отпускат по бюджетите на общините, а за държавните – по бюджетите на Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта и на Министерството на културата. Те представляват 70% от заявената от училищата обща сума на базата на подадените формуляри. Останалите 30% ще се изплатят, когато в МОН се представи по електронен път сключеният договор с туроператор.
На 14 юли правителството одобри други 997 850 лева за 2577 ученици, които ще бъдат придружавани от 274 ръководители.
За всеки участник в пътуването е осигурен шестдневен туристически пакет в размер на 500 лева. Офертата включва настаняване с 5 нощувки, храна, транспорт, застраховка и допълнителни дейности.
Целта на програмата е да насърчи възстановяването на комуникацията между учениците и да преодолее изоставането в социализацията им заради неприсъственото обучение през последните две учебни години. Очаква се тя да помогне също за обогатяване на културата на децата и да стимулира тяхната физическа активност.
Първият етап от кандидатстването по „Отново заедно“ продължава до 31 юли. Ако след тази дата предвиденият за програмата бюджет от 15 млн. лева не е изразходван, училищата могат да кандидатстват отново с до общо 165 участници до 1 септември, или до изчерпване на финансовия лимит.
Въпроси и отговори от МОН за критериите, по които се избират децата в програмата „Отново заедно“:
По какви критерии ще бъдат одобрявани учениците и придружаващите ги педагози, които ще отидат на лятна почивка?
Учениците, които ще се включат в шестдневните безплатни пътувания, ще се избират по критерии, утвърдени от педагогическите съвети. МОН формулира няколко вида примерни критерии: продължителност на обучението от дистанция; представяне в учебния процес; социален статус; здравен статус. Педагогическият съвет може да избира от тях, както и да определи други критерии, съобразени с особеностите на съответното училище.
Директори се притесняват, че критериите ще създадат “елементи на дискриминация”.
Всяко училище има своя специфика. Тъкмо за да избегне дискриминация, МОН не определя унифицирани критерии за подбор. Учителите във всяко училище познават най-добре конкретните потребности на своите ученици.
Ето защо в Националната програма „Отново заедно“ са формулирани само примерни критерии и се дава свобода на педагогическия съвет на училището да определи конкретните критерии, по които ще избере кои ученици да се включат в групите за шестдневните летни пътувания.
Защо не включите децата от семейства с нисък социален статус?
Училищата имат пълната свобода да изберат критериите, по които да включват ученици, според своята специфика.
Педагогическите съвети имат отговорността да преценят за кои ученици е най-подходяща програмата и кои деца имат най-голяма необходимост от подкрепа. В различните случаи това могат да са ученици от семейства с нисък социален статус, преболедували COVID-19 или загубили близък в пандемията. Други могат да включат отличници или пък деца с нужда от допълнителна подкрепа и т.н.
Децата със специални образователни потребности ще могат ли да участват?
От възможността да летуват на пълна държавна издръжка могат да се възползват всички ученици от I до XI клас, включително деца със специални образователни потребности. Децата и младежите в ученическа възраст, които посещават Центровете за подкрепа за личностно развитие, са също ученици, записани в определено училище, и имат право да участват в програмата.