Тази вечер прохладната градина на музей „Чудомир“ отново стана домакин на специално събитие. Сред десетки казналъчани и гости на града бе представена книгата на журналиста на Българска телеграфна агенция Румяна Лечева - „В името на Иисус“. Гости на събитието бяха Галина Стоянова кмет на Община Казанлък, Кирил Вълчев ген. Директор на агенция БТА, Панайот Тенев представител на фондация „Аполония“, Жени Друмева директор „Новини“ в БТА, представители от културни институти, представители на неформални организации и др. Веччерта започна под акомпанимента на китариста Даниел Христов, възпитаник на школа „Вълшебни струни“, с ръководител Манчо Караилиев.
Казанлък заема много специално място в интересното четиво. Именно тук става първото противопоставяне между Българската православна църква и социалистите. В края на 19 век на чело на нашата епархия е първия старозагорски митрополит Методий, който се оказва огромен враг на социалистите от Казанлък и след това на цялата епархия. След груба битка и манипулации, които водят до отнемането на епископската катедра на митрополит Методий. Казанлък е града в който се издава вестник „Православен проповедник“. Дядо Методий избира Казанлък, защото тук е най-яростна битката със социалистите. Тук е имало Национален събор на съюза на православните братства и именно тук над 300 делегати от цялата страна учредяват съюза на православните братства.
Книгата в „Името на Иисус“ е резултат от дисертацията на Румяна Лечева, която тя защитава през 2017 година в Нов български университет. Вдъхновението на Румяна да пише точно по тази тема идва, когато тя съвсем случайно попада на учебник за студенти по социални дейности, в който прочита текста: „Добротвотворстовото, милосърдието, състраданието са ценности, които са установени в българското общество по времето на социализма.“
„Първо бях потресена, но после си казах, че единствения начин да възстановя някаква справедливост е да напиша едно изследване, в което да кажа, че това са истински християнски ценности.“, сподели автора.
Тя за трети път представя свой труд в Казанлък. Всички теми, по които работи Румяна, са винаги сериозни и значими, и са плод на дългогодишни изследвания. Книгата „В името на Иисус“ е опит за първо изследване в българската историография, в който се прави сравнителен анализ на социалната мисия на трите християнски деноминации – източно православната, католическата и протестантската през периода 1879 – 1949 година.
„Искам специално да благодаря на Кмета на Община Казанлък г-жа Галина Стоянова, и на още двама души. Никога не съм предполагала, че на едно и също място, след толкова много години, ще бъдат г-н Панайот Тенев, който първи ме назначи като журналист, и ген. директор на БТА Кирил Вълчев. За мен това е един много специален момент.“, сподели развълнувано Румяна.
„Представяте ли си какво богатство е за една медия, в случая за БТА, доктор да работи в нея. В тази книга може да се чете като енциклопедия. Това е една книга за непрестанния сблъсък на истината и лъжата – и понеже сме в къщата на Чудомир, той казва „лъжата може да обиколи света докато истината си връзва обувките“. Книгата ни напомня, че е време да си вържем обувките.“, каза генералния директор на БТА Кирил Вълчев.
„Ако някой постига толкова сърцато целите си, то той е наистина вярваю човек. Понякога наистина не е нужно да показваш вярата си в храма, някои хора носят вярата в душата си. Руми е такъв човек и никога не е парадирала с това.“ С тези думи се обърна Кмета на Казанлък към Румяна Лечева.
„Оптимист съм, вярвам в бъдещето на християнската църква. Смятам, че отворените врати на църквите ще привлекат все повече миряни. В трудни времена хората търсят спасение, а единственото спасение е в спасителната мисия на църквата. Всъщност това е нейната основна мисия.“ .С тези думи завърши срещата си с казанлъчани Румяна Лечева.
Д-р Румяна Лечева е журналист в БТА, завършила е висшето си образование в „Св. Климент Охридски“, работила като кореспондент на весник „Демокрация“ и БНТ в Стара Загора, а в момента и университетски преподавател. Автор е на сценарии на документални филми и книги. В момента тя работи по финализирането на друго изследване за първия Старозагорски владика, в което също се оказва, че ще се преплетат казанлъшки сюжети. Очкаваме и неговото представяне пред казалъшката публика.