Часът на класния ръководител да се използва за запазване на учителски щатни места, а не само за допълване на преподавателски норматив, решиха трите страни на КТД в образованието. Нов анекс към колективния трудов договор сключиха през миналата седмица работодатели и синдикати в община Казанлък за сферата на образованието. Анексът е подписан от Стоянка Минева, като председател на Сдружението на директорите в средното образование към Българската стопанска камара, от председателите на на СБУ, КТ ”Подкрепа” и Независимия учителски синдикат – Слави Петров, Стефка Събчева и Христо Лесов. Промените са съобразени с поправките в браншовия договор на национално ниво и Кодекса на труда.
До месец септември Общината да разработи показатели, критерии и механизми за оптимизиране на мрежата от учебни заведения за новата учебна година, е записано още в документа. Първоначално определения за тази задача срок от края на месец юни бе отменен, заради отчитане на факта, че към момента липсва информация за броя на новосформиранете паралелки през учебната 2002-2003г. Програма за финасово осигуряване обновяването на на материалната база, включиха още трите страни по договарянето в анекса към КТД. Новото учебно съдържание, което се въвежда от тази учебна година в някаи от класовете ще наложи отделянето на тези средства, за да бъде учебният процес адекватен на направените промени. Средства ще са необходими и за допълнителното обучение на преподаватели, свързано с новото съдържание на учебници и програми.
Директорите,назаначени след спечелване на конкурс на срочен договор, вече ще могат да запазват работните си места като учители, ако са работили до конкурса на безсрочен трудов договор. Така, след като изтече срокът на директорския им договор, те ще могат да се върнат отново на предишната си работа, ако желаят това.
Нов член в КТД ще влезе в сила от началото на 2003г.- два месеца срок на предизвестие по прекратяване на трудовите правоотношения по чл.328 ал. 1т.1, 2, 3 от Кодекса на труда, предвижда анексът. До сега важеше правилото за едномесечния срок на предизвестието, както е по Кодекса на труда.
Запазва се и правото на майки с две деца да получават два допълнителни платени дни годишно повече отпуск,а на три и повече деца - по четири дни. Това право е валидно само, ако се впише изрично в КТД, е записано в кодекса. Задочно учещите също ще имат право на отпуск през годината, ако с отсъствието си не нарушават учебния процес в училище и специалността,по която повишават образованието си е приложима в училището, където работят.
Работодателят се задължава да изплаща командировъчни на преподавателите, когато съответното мероприятие е включено в учебния план, е записано в анекса към КТД, подписан през миналата седмица от трите страни по договарянето в община Казанлък. Работата в почивни и празнични дни, както и нощният труд при командировките, да се заплаща като извънреден труд, предвиждат още промените в споразумението. То важи само за персонала на общинските учебни заведения, припомниха за ”Седмица” от синдикатите. Работещите в държавните училища ще ползват правата,записани в отрасловия Колективен трудов договор, подписан от националните партньори на 22 май тази година.