Омбудсманът на Казанлък Гинка Щерева се присъединява към Националната кампания за подкрепа на детското психично здраве, насочена към ученици и тийнейджъри. Кампанията сложи началото си днес, Денят на детето - 1 юни от омбудсмана Диана Ковачева.
Инициативата ще се проведе под мотото „Синьо лято“, а нейната цел е да подпомогне децата и техните родители да преодолеят последиците от изолацията, причинена от COVID – 19. Ще се реализира в 12 града, като партньори са местните омбудсмани, неправителствени организации и БЧК.
Кампанията на омбудсмана е провокирана от сигнали на родители, родителски организации и детски психолози, които алармират за тревожни симптоми у подрастващите в следствие на локдауна. По тази причина, в рамките на една седмица – от 14 юни до 18 юни, психолози и експерти ще консултират безплатно родители и деца, като записването на желаещите започва от днес и ще продължи до 13 юни. Консултациите в Казанлък ще се провеждат в приемната на омбудсмана от квалифицирани психолози от различни институции или на свободна практика в града.
Записването можете да направите към Обществен посредник на Община Казанлък – Гинка Щерева
Адрес: ул. „Княз Александър Батенберг" № 4
Телефон: 043 198 340
E-mail: ombudsman_kazanlak@abv.bg
Изследване на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) сред близо 1 000 деца сочи, че заради намалени социални контакти по време на изолацията половината от интервюираните ученици са изпитвали отрицателни чувства на самотност, несигурност, раздразнителност, тревожност. Над 35% от родителите са преценили, че психичното здраве на техните деца е влошено. 60% от учителите са споделили, че служебните им ангажименти са нараснали значително по време на дистанционното обучение и 44% от тях са съобщили за влошено психично здраве.
При проучването децата са споделили, че сравнено с периода преди COVID-19 изпитват 2 пъти повече страх и тревога, 5 пъти повече скука, 3 пъти повече гняв, 5 пъти повече раздразнение, 4 пъти повече носталгия и тъга, 4 пъти повече самота, 3 пъти повече разочарования, 2 пъти повече безпомощност и безполезност.