Казанлъшки розопроизводители обявиха, че тази година няма да берат розовите си масиви. Това е техният протест срещу ниската изкупна цена, която предлагат фирмите-преработватели. „Ние няма да берем тази година. Нашата фирма има 600дка рози и ние няма да продадем нито един килограм розов цвят.“, заяви Венелин Великов. До унищожаването на полетата с маслодайна роза розопроизводителите стигат, заради изкупната цена, която е около 1,60лв за кг набран розов цвят, а това изправя производителите пред фалит.
Розопроизводителите смятат, че поради подпомагането от държавата се очаква тенденцията за понижаване на изкупната цена да продължи да върви стремглаво надолу. През 2018г. изкупната цена на кг розов цвят е била над 3 лева, докато през 2021г. достига цената от само 1,60лв.
Въпреки обещаната помощ от държавата към производителите на маслодайна роза, те поясняват, че средствата няма да могат да покрият техните разходи.
Тяхното желание е да се намери баланс между производство, преработка и търговия. Розопроизводителите заявиха, че са готови на среща-разговор. "Очакваме, когато се дебатира на работни срещи в министерството или другаде по темата рози, да бъдем поканени. Да не се взимат решения „на парче“, а да има дългосрочна инвестиция", допълни Великов.
Институтът по розата и етерично маслени култури наскоро съобщи, че по технологична карта, преките разходи за кг розов цвят са 2,04лв. Стопаните на розови масиви допълват, че освен прекия разход, те имат и непряк. Те посочват още, че за 2020г. изчисления са посочили цената от 1,24лв, в която са включени единствено заплащане на работник, транспорта на него и на цвета до дестилерията след брането.
Друг основен проблем пред розопроизводителите са хоби-фермерите, посочват самите те.
Друга пречка пред земеделците се оказва и невъзможността сами да преработят цвета на маслодайната роза в масло. „Ние нямаме достъп до преработката. 10 години преработвателите казваха, че рандеманът е много висок, затова цената е ниска, от 2 години говорят за ковид криза, за рандеманът и дума не става", допълва Великов.
Производителите, които желаят да преработят цвят във вид на масло или друг продукт не получават подпомагане тази година, подпомогнати са само преработвателите, ако те изкупят цвят. „Няма и къде да се случи. В Институтът по етерично маслена култура инсталацията се стопанисва от частна фирма, което също е проблем.", каза Великов.
Той доуточни, че няма да бъдат изкоренявани розовите масиви, а ще бъде извършена контурна и подмладяваща резитба. „И в двата случая означава, че няма да правим кампания“ , каза Великов.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...