В средата на безплатната кастрационна кампания всички часове са запълнени, а на ден се кастрират около 50 домашни любимци. Тази година кампанията обхваща и домашните – дворни кучета и котки. Пролетната кампания за безплатна кастрация стартира в понеделник, 19 април, и ще приключи в събота – 24 април.
Днес, организаторите на ежегодните кампании за кастриране на бездомни и домашни животни в Казанлък – Община Казанлък, Общински приют, Animal Hope – Казанлък и австрийската организация Thierhilfe suden Austria, се събраха на среща за да разяснят как протича кампанията. Благодарение на организаторите на всяка кампания се кастрират напълно безвъзмездно между 250-300 кучета и котки. Популацията с бездомните животни е овладяна на 80%, но проблем остават дворните кучета, чиито поколение бива изхвърляно на улицата.
Представителите на австрийската организация Силвана Щиршнайдер и Сабине Дешнер са в България на доброволни начала и работят съвместно с организациите за защита на животните и Общината вече от 16 години. Кастрационният проект годишно, който се провежда по една седмица на пролет и есен, струва 7000 евро. Това включва медикаментите, услугата по кастрация, храна и др..
„Посетихме доста градове в България, между които Варна и Провадия, и можем да кажем, че ситуацията в тези градове е несравнима с това, което виждаме в Казанлък. Плод на нашите 16-годишни съвместни усилия е това, че в града вече има много по-малко бездомни животни и ние трябва да продължим в тази посока – града да бъде освободен от всички бездомни животни и всички те да намерят своето място.”, разказват представителките на Thierhilfe suden Austria.
Тази година за пръв път в кампанията за безплатна кастрация са включени и дворните кучета и котки, а не само бездомните.
„Искаме да насочим вниманието към дворните кучета, за да не бъдат изхвърляни техните бебета. Мога да кажа, че популацията на бездомните кучета в Казанлък е овладяна на 80%. С толкова много кастрации не се раждат животни на улицата, включително и котки. Проблемните точки са махалите в Казанлък и селата, и дворните кучета, които са вързани на вериги и бабите изхвърлят техните бебета най-редовно. Най-често пред приюта има кашони с бебета.”, заяви Ивелина Недкова от Animal Hope Bulgariа – Казанлък.
В момента в общинския приют има над 120 кучета. От скоро четириногите се радват на подобрени условия - цементирани площадки и широки навеси.
„В перспектива Община Казанлък си е поставила задача, след като резултатите за града са положителни, да овладеем процеса и по населените места. За сега се подготвяме и планираме редица от срещи с кметовете на населените места, с цел те да бъдат информирани за задълженията на всеки собственик на животно и да предадат тази информация на тях. Целта е първо да вървим към информиране и на следващ етап, заедно със собствениците на животни, да предприемем мерки и да ограничим този процес. С тези кампании се дава шанс на собствениците, които не могат да кастрират животното със собствени средства, да го направят с наша помощ.”, добави зам.-кметът Даниела Коева.
Организациите за защита на животните, съвместно с община Казанлък и Агенцията за безопасност на храните, изработиха и разпространяват информационна листовка, с която хората лесно могат да се запознаят с ползите от кастрацията на домашното животно. Община Казанлък ще продължава да работи за подобряването на условията в приюта и намаляване популацията на бездомните животни, и планира да проучи възможността за увеличаване на броя на кастрационните кампании, поради големия интерес от гражданите.