Месец преди идването на Баба Марта, на площада в Казанлък се появиха първите мартеници. Превърнало се в традиция, първите казанлъшки търговци на мартеници заемат място на казанлъшкия площад още в първите дни на февруари. Освен , че привлякоха интереса на казанлъчани, и десетки се спираха да разгледат красивите червено-бели украшения, те създадоха и настроение за идващата пролет.
Еуфория сред казанлъчани още не се усеща, обичаният от всички 1-март е далеч, но не закъсняха и първите покупки на мартенските сувенири. Закупуването на червено-белите подаръци месец по-рано, е с цел да се изпратят на роднини или приятели в чужбина, и надежда те да пристигнат в уречения ден, с които да пожелаят здраве и късмет.
Февруарските температури, поне към момента, са неразличими от пролетните. Червено-белият символ на пролетта, на раззеленяването и топлото слънце, озарява градския център и очаква все повече търговци да покажат своите изплетени украси.
На щендерите могат да се видят окичени най-различни мартеници. С пискюли, с мъниста, гривнички, за закачане, дори и по-масивни за офиса, дома или автомобила. Тенденциите сред мартениците не се променят. А търговците са приготвили различни модели, за да угодят на всеки вкус и всяко желание. Първите дами излезли да продават мартенския символ в Казанлък споделят, че сред търсенията на казанлъчани са както по-модерните варианти на мартеницата, така и все по-желана и търсена става традиционната българска мартеница, измайсторена от вълнени усукани конци.
Съобразяват се да има за всеки по вкуса и по джоба. Цените варират стандартно от 50, 60, 70 стотинки, до 2-3 лв.