Коледното броене започна! Остават точно 22 дни до Коледа. Това какво означава? Рано ли е да украся елхата или вече закъснях? Много от вас си задават този въпрос. Правилен или грешен отговор на него няма. Всичко зависи от вас самите, дали вече усещате коледния дух и нетърпеливо очаквате най-топлите празници в студените дни. Или точно обратното. Обхванала ви е сивотата на днешното време и нямате нито ентусиазъм, нито настроение, да не говорим пък за коледен дух.
Дори да няма никъде писано правило, коледното дръвче е прието да се украсява 20 дни преди Коледа. На 6 декември – Никулден можем да започнем да декорираме елхата си с играчки, светлинки и други украшения.
По традиция избрано иглолистно дърво се отсича и внася в дома. След това то бива закрепено към специална поставка и декорирано от цялото семейство. Всяка година се добавя към украсата по една нова играчка, която „пише“ историята на семейството.
На върха на коледното дръвче се прикрепя голяма звезда. Тя символизира пътеводната звезда, която се счита, че е показала пътя на тримата мъдреци при раждането на Христос.
Украсяването на коледно дръвче, макар да е смятан за християнски обичай, е ритуал изпълняван доста назад във времето. В древността, в Древен Египет са украсявали своите домове с палмови клонки.
В древен Рим хората са украсявали в чест на бог Сатурн отново дръвчета.
Години по-късно, в Германия започват да украсяват вечнозелени клонки, за да отпразнуват дара на светлината около най-късия ден на годината – 21 декември.
В началото хората са украсявали само клонки от елхи, ели, борове и чак през 1597 г. започват да украсяват цели дървета.
Днешната традиция повелява елхата да се декорира на Бъдни вечер.
Всяко семейство, пише своята традиция. Когато и да решите да извадите от шкафа всички гирлянди, лампички, панделки, коледни фигурки и да запретнете ръкави в творческо декориране, незабравяйте само едно, носете със себе си усмивки и положителен заряд.