За втора поредна година „Шипка фест“ събра майстори занаятчии от всички кътчета на страната да покажат умения и сръчност на българските традиции и занаяти.
Домакин на събитието е Етнографски музей Чирпанлиева къща, който с радост посреща майстори занаятчии, музиканти, артисти и любители. Шипченци и гостите на града ще се насладят на особено интересна програма и през следващите два дни, когато е края на „Шипка фест“, така че ако още не сте се разходили из Чирпанлиевата къща, която е приютила в двора си сръчните майстори, последния ви шанс е да го направите в понеделник 7 септември.
Разпънали тезгяхите си в двора на музея са ножари, ковачи, грънчари, стъклописци и много др., за да представят на посетителите демострации на открито.
Хора, музика, звуци от гайди, чувство за безвремие и много история, която разкриват красивите български традиционни занаяти ще намерите в Шипка тези дни.
Магията на огъня и традиционната изработка на ножове – един много характерен за града занаят, един от най-старите занаяти свързани с традиционното облекло - тъкането на колани „на кори“, един занаят на изчезване – кошничарството и още мноо други.
Освен богатата занаятчийска палитра, гостите на града ще могат да наблюдават и да се насладят екслклузивно и само в неделя от 15 ч. на Демонстрация на Калоферска Дантела изработена на живо. Посетителите и любознателните могат да научат повече за Художествена галерия „Христо Песев“ и единствения по рода си в България Музей на залесяването.
Тази вечер, за музикалната програма ще се погрижат Трио Калина и Антон Гудов, Бас Народен и Soulfia, специални гости на фестивала, които ще направят своеобразен микс между автентичен български фолклор, етно ритми от различни краища на света и електронна музика.
В неделя следобед от 15ч в музикалния ефир на фестивала ще звучи Етноформацията Кеминджиджи, а вечерта от 20 ч. ще бъде срещата с алтернативната формация Rossenquearzexpress.
В понеделник, 7-и септември, Шипка Фест 2020 ще закрие с работилнички по сапунджийство, кене и билкови мехлеми.