14:09 | 29 август 20 2489

Митрополит Киприан отслужи празничен молебен в Потопената църква на с.Виден

Митрополит Киприан отслужи празничен молебен в Потопената църква на с.Виден / Новини от Казанлък

На 29 август, Отсичане главата на св. Йоан Предтеча и Кръстител. Преп. Анастасий Струмишки, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отслужи празничен молебен в Потопената църква “Св. Атанасий” в павелбанското село Виден. Тя е построена между 1851-1854 г. и е известна с най-кристалния камбанен звън. Казват, че удивителната й акустика можела да се мери с тази на Миланската скала, а тайната била в един строителен трик. Майсторите зазидали в дуварите празни глинени гърнета по сложна схема, така че кухините перфектно да отразяват църковните песнопения. Църквата си имала и балкон, на който в празнични дни се разполагал хорът. В средата на миналия век в България се развихря ударно строителство на язовири и ВЕЦ-ове. В изграждането на „Копринка“ се включват бригадири от цяла България. През 60-те години на миналия век каптираните от р. Тунджа водни маси заливат района и хората са изселени. Днес насред голото поле могат да се видят само останките на храма и основите от стари зидове.

„Духовна радост за всички ни е да бъдем в този, останал в основите си храм, който е бил потопен във водите на язовир Копринка и преди десетина години отново се е появил. И ето днес сме тук заедно, в молитва към Всеподателя Бога, който ни дава мир в душите и спокойни бъднини. Мнозина от Вас си спомнят този храм, който днес е само в руини, но Св. Атанасий никога не е оставял своя поверен народ. И ето, в утрешния ден, ние ще осветим новия храм, носещ същото име. Нека Божието благословение бъде върху всички Ви, за да може до дълбоки старини да пазим нашата Христова вяра и истината, която ни е съхранила и ще ни съхранява за идните поколения.“, каза в словото си владиката. Той получи от родения в с. Виден доц. д-р Васил Хаджиилиев, семейна реликва – картината Иисус Христос в Гетсиманската градина.

Утре, 30 август, 12 Неделя след Петдесетница. Св. Александър, Йоан и Павел, патриарси Константинополски. Пренасяне мощите на св. Александър Невски, в 08:30 часа ще бъде отслужена празнична утреня, а в 09:00 часа ще започне освещаването на новия храм. В 09:30 часа ще бъде отслужена първата света Литургия, в която ще вземат участие присъстващите архиереи, духовници и гости.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Служител на реда предложи брак на любимата си пред всички в парк „Розариум“

6548 | 14 август 2026

128 нови служители на МВР положиха тържествена клетва в Казанлък

4193 | 14 август 2026

Сигнал за отвличане вдигна полицията на крак, има задържан

3954 | 10 август 2026

Жена и 5-годишно дете пострадаха при катастрофа в Казанлък

3851 | 12 август 2026

Този петък монумент Бузлуджа се трансформира в сцена от бъдещето

3765 | 10 август 2026

Осем работници пострадаха при преобръщане на товарен автомобил

3690 | 12 август 2026

“Прогресивна България“ учреди общинска организация в Казанлък. Ето и кои са общинските председатели за общините

3587 | 11 август 2026

Над 50 участници се включиха в поход до Мъглижкия водопад

3452 | 10 август 2026

Разбиха заведение за бързо хранене в Казанлък, откраднаха 15 евро

3398 | 10 август 2026

Стажанти от полицейската академия ще положат клетва този петък в Розариума

3091 | 12 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак