12:42 | 28 август 20 2044

Малкото голямо приключение на младежи и екипа на “Бъдеще за децата“

Малкото голямо приключение на младежи и екипа на “Бъдеще за децата“ / Новини от Казанлък

Малкото голямо приключение на младежите и екипа от проект „Социално включване чрез заетост“ е част от дейностите на Центъра за трудова адаптация и социализация към сдружение „Бъдеще за децата“.

Колкото и малка да е нашата България, толкова е и голяма.
Голяма на история, забележителности, култура….
Много мислихме как можем да организираме екскурзия за младежите!?
Условията бяха много!
Да бъде в рамките на един ден, кратък преход.
Мястото да бъде с добра локация, достъпно за хора със специални потребности.
Интересно, поучително, развлекателно…..
И ето, че открихме отговора!
Дестинация – гр. Велико Търново, недалеч от гр. Казанлък. Парк „Мини България“!
Той е единствен по рода си в Република България и е най-незабравимата забележителност във Велико Търново. Паркът на миниатюри във Велико Търново е популярна дестинация, която привлича и български, и чуждестранни туристи. Във всеки случай, „Мини България“ е мястото в България, което задължително трябва да се види. Гордеем се, че успяхме да посетим част от неописуемото българско богатство на културни и природни забележителности, и то в един от най-красивите градове в България – Велико Търново!
На връщане, се отбихме за кратка почивка сред сенките и спокойствието на Къпиновския манастир.
Толкова много емоции!
И все още ги преживяваме!
Да даваме на обществото, за да се чувстваме добре в него!
Младежите със специални потребности, потребители на Центъра за трудова адаптация и социализация се включиха в нашето малко голямо приключение с огромен ентусиазъм.
С усмивка, добро настроение и песен на уста, премина цялото пътуване.
Радостната новина е, че цялата група се върна заредена с положителни емоции, прекрасни спомени и нещо ново за всеки – в ума, в сърцето, в очите….
Единственият въпрос бе – „Кога ще го направим пак!?“

Красимира Димитрова, ръководител на проект „Социално включване чрез заетост“:
„Щастливи сме, че те успяха да създадат общност, среда, в която да се чувстват спокойни. Да общуват без притеснения. И в ежедневния ни работен процес е така. Свикнаха едни с други, сработиха се. Благодаря на целия екип, с който работим в рамките на този проект. Те са изключителни специалисти. Младежите ги приемат. Вслушват се във всичко, което им говорим и показваме. Вярно – трябва повече време и много търпение, за да видиш някакви резултати. Но се радваме, че ги има. Всичко, което правим има смисъл – Работилниците – по приложни изкуства и за бисквитките, упражненията, психологическите игри и тренинги, шегите, работата….. Проекта, сам по себе си, вече дава резултати.“

Важна предпоставка за успешното социално включване на хората с увреждания/специфични потребности е промяна в нагласите на обществото спрямо тях.
Това е целта и на всички дейности и мероприятия, които ги вадят от зоната на комфорт , включването им в различни обществени инициативи, кампании и проекти.
Колкото повече възможности им се предоставят за срещи с хора, развлечения, колкото повече поле за изява им се предостави, толкова повече ще расте тяхната мотивация и себе оценка.
И от друга страна – обществото, хора от различни сфери и структури - да ги видят, да се запознаят с тях. С личността, с качествата им. Да паднат бариерите, а предубежденията към хората с увреждания, постепенно да изчезнат. 

Сдружение „Бъдеще за децата“ работи по проект „Социално включване чрез заетост“ с основна цел да се осигурят условия и подкрепяща среда за включване на пазара на труда на хората с увреждания и създаване на предпоставки за тяхната социализация в обществото. Целева група са хора с различен тип увреждания. Дейностите на проекта са в три насоки. Първата е пряко свързана с повишаване възможностите на хората с увреждания, техният капацитет. В рамките на тази дейност бе съзададен Център за трудова адаптация и социализация, където хора с увреждания и техните семейства могат да получават комплексни интегрирани услуги от квалифициран екип от специалисти.

Втората дейност цели да подкрепи човека с увреждане на работното място като осигури настойници, които го придружават в периода му на адаптация. И третата дейност – провеждане на дългосрочна кампания за промяна на нагласите към хората с увреждания. Тя протича успоредно с всички дейности на проекта и акцентира върху възможностите и потенциала на хората с увреждания, върху позитивната роля, промяната и влиянието върху обществото.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Най - четени новини

за последната седмица

Напусна ни Петя Пендарева

16336 | 07 януари 2025

Казанлъчани се сбогуваха с Петя Пендарева

7458 | 08 януари 2025

Задържаха 64-годишен мъж за непристойни действия в обществена сграда в Казанлък

5899 | 07 януари 2025

Дарителска кампания набира средства за опожарената къща в Бузовград от фойерверк в новогодишната нощ

4606 | 13 януари 2025

В Казанлък се състоя среща между партньорите от Концепцията за Интегрирани териториални инвестиции

3878 | 08 януари 2025

Инициатива: Жители на Овощник и Черганово се събират за почистване на пътния банкет между двете села

3669 | 10 януари 2025

Няколко казанлъшки села останаха без ток тази нощ

3622 | 12 януари 2025

Пиян шофьор катастрофира в канавка край Павел баня

3011 | 10 януари 2025

81-годишен шофьор пострада при инцидент на пътя Стара Загора-Казанлък

2718 | 10 януари 2025

Обраха частни имоти в село Търничени

2515 | 10 януари 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак