"Повече от 100 хиляди души коленичат на Шипка". Това е заглавието на в-к "Дума" от 26 август 1934 г. На днешния ден се навършват 86 години от тържественото откриване на Паметника на свободата.
Основният камък на паметника е положен на 24 август 1922 г., а изграждането му завършва през 1930 г. На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола“ е тържествено открит от държавния глава цар Борис III.
Средствата за изграждане на паметника са събирани като доброволни дарения от целия народ. Конкурсът за монумента е спечелен от габровския архитект Атанас Донков и скулптора Александър Андреев, който заедно с Кирил Шиваров изпълнява монументалната фигура на лъва.
Строежът, през първият етап е започнат от дряновския майстор-строител Илия Мъглов и завършен, през втория от майстор Пеню Атанасов Колев (Пеню Бомбето) от с. Дралфа, Търговищко.
Камъните се обработвали на ръка и извозвали до паметника с волски каруци, а пясъкът се превозвал чрез катъри от Мъглиж и Енина. Каменната кула е завършена в груб строеж и месинговия лъв пред нея е отлят в Софийския военен Арсенал по проект на скулптора Кирил Шиваров през лятото на 1929 г., а изграждането на паметника завършва през 1930 г.
Според първоначалния проект месинговия лъв трябвало да бъде поставен върху паметника. С помощта на макет върху изградената кула, направен с подръчни средства, се е установило, че ако фигурата бъде на това място, нейната видимост не би била добра. По тази причина лъвът е бил поставен върху корниза над главния вход на паметника.
Паметникът на свободата е тържествено открит на 26 август 1934 г. от цар Борис III, в присъствието на министър-председателя Кимон Георгиев, военни, ветерани, официални лица и огромно множество хора от цялата страна. Осветен е от Старозагорския митрополит Павел и Варненския митрополит Симеон.
След освещаването, пръв реч произнася председателя на комитета за изграждане на Паметника ген. Лазаров, а след него и Н.В. Царят, който развълнуван отправя апел към войската да вземе пример от героизма и себеотрицанието от подвига на героите на Шипка.
"Едва ли от шипченските боеве, чукарите помнят такова мощно, непринудено и гръмогласно "Ура", което сега се изтръгна из гърдите на повече от 100-хилядното множество.", пише още във вестник "Дума".
След изнесените речи, ген. Лазаров поднася на Н. Величество златния ключ, с който да отвори вратата. Министър-председателя Кимон Георгиев, като представител на целия български народ полага бронзов венец пред Паметника на свободата за загиналите руски войници и български опълченци, паднали в боя за освобождението на България.
Заключителните думи от откриването на Паметника във в-к "Дума" са:
"Всяка година на този ден, българският народ ще се покланя пред Паметника на свободата си."