Днес пристигна екипажът, с който ще се проведат първите учебни плавания с птицеглавия кораб на язовир Копринка. 8 момчета от висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Варна, започват работа по древнотракийския кораб, под ръководството на доц. Лозан Митев от катедра по История на физическата култура към Национална Спортна Академия „Васил Левски“.
Доц. Митев разказа пред нас какво предстои преди официално птицеглавия кораб да заплува във водите на язовир Копринка:
„Днес първо ще направим пълен контрол върху корпуса, ще извършим запълването на места със слабости, както знаете с всяка една машина се експериментира. Корабът е бил пуснат на вода през миналата седмица, показали са се слабости, което е съвсем нормално, ние днес ще отстраним това.”, заяви Митев. Късния следобед корабът отново ще бъде пуснат във водата, за да се закисне, след което през следващите дни предстоят първите експерименти с гребла.
„Ще поработим малко и по подготовката на такелажа, за да можем да подготвим всичко, което е свързано с ветрилото – мачта, ветрило, въжета.”, допълни още доц. Митев. Платното на кораба е 24 кв.м. и е специално изработено от памук и коноп. Изработената изцяло ръчно ладия е с 19,5 м дълга килова греда, а за 300-те ребра са подбрани естествено изкривени дървета. Пироните също са от дърво - дибли, а котвата е каменна. След приключване на тези дейности се очаква официално корабът да заплава във водите на язовира с цялата си прелест.
Язовир Копринка дава огромни възможности за демонстрации според доцента, поради възможността хиляди хора да го наблюдават от брега. Опасното обаче според него са изключително сложните ветрове. „Плаването с ветрило става само при определени климатично-атмосферни условия, в които ние да имаме курс, по който да плаваме. Тоест това не е толкова маневрен съд, колкото са модерните яхти. Има много течения, хълмовете създават възможност за турболентни ветрове, за това трябва да се прави от много добри моряци.”, поясни Лозан Митев.
Припомняме ви, че на 9 август птицеглавият кораб бе пуснат на вода за пръв път. Проектът на репликата на древнотракийските бойни плавателни съдове е по метода на експерименталната археология и стартира през 2017 година, като негов ръководител и създател е Атанас Димитров.