До края на месец август „паякът“ отново ще извършва контрол върху неправилно паркираните автомобили на територията на Казанлък. Договорът между фирма „Силвана БГ“ ЕООД за техническо обслужване за принудително преместване на автомобили и Община Казанлък вече е сключен, и в момента текат последни уточняващи акценти и въпроси, свързани с дейността по репатрирането, заяви Радостина Йосифова, началник на отдел „Екология и транспорт“.
Временно ще бъде преместен Наказателният паркинг, от където шофьорите ще взимат вдигнатите си автомобили. До завършване на ремонта на надлез „Катекс“, автомобилите ще бъдат репатрирани до паркинг, намиращ се над подстанцията на Енергото, 33 блок в кв. Изток.
Часът на платеното паркиране на територията на Казанлък е изменен, и талончето или смс-ът трябва да показва до 18.00 часа. В процес на уточняване остава часът, до който ще извършва дейност репатраторът - 19.00 или 19,30 часа. Няма направени промени за почивните дни, събота и неделя остават със свободно паркиране.
Радостина Йосифова подчерта, че има възможност за два начина за извършване на контрол спрямо нарушителите, отбелязани в Наредба 4, свързана с реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на община Казанлък.
Контролът в централната градска част, където е платено паркирането, и според съответните пътни знаци, които в момента се проверяват и обновяват, ще бъден следен от звеното, поставящо техническото съоръжение тип "скоба". Ново допълнение към Наредбата е, че „Продължителността на принудителното задържане с техническо средство „Скоба“ е до 3 /три/ часа." Което означава, че ако до тези 3 часа, собственикът на колата не заплати наказанието и да бъде премахната "скобата", то колата ще бъде репатрирана до наказателния паркинг. При освобождаването на автомобила от паркинга, то собственикът ще бъде глобен с цената на "скобата" и на "паяка".
Второто средство за налагане на контрол - „паякът“ ще следи казанлъшките шофьори извън зоната за кратковременно паркиране и в централната част, на местата обозначени със знак или след изтичането на времето на скобата.
„Направен е обход на по-голямата част от града и са поставени необходимите пътни знаци, за да не стане безразборното репатриране на автомобилите и гражданите наистина да знаят, че са направили нарушение. Искаме да уточним, че репатраторът ще си действа изцяло по закона за движение по пътищата, в зоните обозначени с пътни знаци. Знакът е паркирането и спирането забранено Б27 и малкият указателен знак, който показва, че неправилно паркираните автомобили се репатрират.“, заяви Йосифова.
Наред с тези звена основна контролна функция и помощ към Общината указва и сектор „Пътна полиция“, които имат правомощията да контролират Наредба №4 и Закона за движение по пътищата.
Още няколко точки в Наредба 4 претърпяха промени. Актуализациите засягат организацията на движение, по-лесното придвижване и паркиране в централната градска част, и са резултат от измененията в Закона за движение по пътищата.
Приети са правилата по отношение на паркирането на централна градска част, заяви Йосифова. В Наредбата са узаконени пропуски, които дават право срещу съответното заплащане на централната част на града живущи и фирми да придобият право на платено преференциално паркиране. В тази връзка със заповед на кмета са узаконени пропуски за живущи в централна градска част, в "Екозоната", за товаро-разтоварна дейност и служебен абонамент.
„Предстои Общината да актуализира своя План за организация на движението. В момента действащият план касае само централна градска част. Идеята е да бъде подобрена организацията на движението на МПС в цялата община", допълни началникът на отдел „Екология и транспорт“.