От язовир „Копринка“ ще подадем 5 млн. куб. метра за оводняването на язовир „Жребчево“, а от там в посока на двата водосбора се подава вода и към Сливен. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров в отговор на депутатски въпрос.
Водите на „Жребчево“ ще послужат за оводняването на река Тунджа, от там идва и питейната вода за подхранването на кладенците в Сливен. Прехвърлянето ще се извърши чрез сложна система от съоръжения, като отпускането на по 5 млн. кубика ще отнеме няколко месеца.
Язовир „Жребчево“ е четвъртият по големина у нас, поради тази причина използването на вода от него е подчинено на плана за управление на водите и плана за защита на птиците. Освен това той влиза в обхвата на НАТУРА 2020.
Според данни, цитирани от екоминистъра, притокът към язовир „Жребчево“ от началото на годината до юни включително е за условията на много суха година. При очакван прогнозен приток през периода януари – юни за влажна година са очаквани 230,40 млн.куб.метра, за суха година – 156 млн. куб.метра, за много суха година – 100.23 млн. куб. метра.
Въпреки „оптимистичните“ прогнози обаче, реалният размер на притока към язовир „Жребчево“ е едва 65,70 млн.куб.метра. Водовземането от язовира е максимално ограничено – подават се единствено води за напояване. По думите на Димитров след проверки на Басейнова дирекция е установена загуба на вода при затворените съоръжения на язовира в размер на близо 1 млн.куб.метра – допустимите количества за оводняване на река Тунджа.
Поради тази причина водите, които се позволяват за поддържане на екологичния минимум по река Тунджа, са редуцирани от 5 на 4 млн. куб.метра. Въпреки че пускат 4 млн., още 1 млн. куб. метра преминават през съоръженията, което осигурява общо 5 млн. кубика за оводняване и сондажи.
Вследствие на ниското ниво на язовира с графика месец юли са са намалени и заявените 22 млн.куб.метра – 20 млн. кубика по направление Сливен и 2 млн. кубика към Нова Загора. Към вчерашна дата обемът на язовир „Жребчево“ е в размер на 138,71 млн. куб. метра.
Монитор