16:00 | 15 юли 20 4067

В първия ден от Държавното първенство Казанлък събра елита на парапланеризма

В първия ден от Държавното първенство Казанлък събра елита на парапланеризма / Новини от Казанлък

Днес тече първият състезателен ден от Държавното първенство по парапланеризъм “Rose Valley XC 2020“, на който Казанлък е домакин за пръв път.

Над 30 парапланера обагриха небето над Казанлък, като днешният старт на пилотите бе в подножието на връх Бузлуджа – поляната на Тонзос. Участие в надпреварата взеха едни от най-големите имена в парапланеризма в България и в света – Веселин Овчаров и Ясен Савов.

Веселин Овчаров е един от най-успешните акропилоти в света и има поставени няколко световни рекорда - в акробатичния парапланеризъм, през 2016 г. в Бразилия прелита над 400 км във въздуха, има и първо място по свободен стил в Норвегия. А през 2018 г. постави рекорд за най-голям брой последователни превъртания (infinity tumbling) в света – 612 пъти.

Ясен Савов е най-титолуваният български парапланерист в дисциплината cross country и носител на европейската купа за 2012 г. в тази дисциплина. Единственият пилот, който отива на почивка в Гърция, летейки с парапланер - национален рекод от прелетени 355 км за 2018 г. Един от най-младите шампиони с над 20 години опит и още и още..

От Казанлък имаме един състезател – дългогодишния парапланерист Николай Стоянов, който пък е първият прекосил България от нос Емине до връх Ком с парапланер през 2015 г. А две години по-късно, отново за пръв път в България, прелита маршрута наобратно – от връх Ком до нос Емине.

Все елитни спортисти!

За жалост, за момента амбицията на състезателите е единствено да закичат към името си и почетния приз „Победител“, защото първенството се провежда без награден фонд. От организационния екип споделиха, че са отворени да приветстват всеки, който би желал да помогне и да инвестира в Държавното първенство по парапланеризъм.

Организаторите се обръщат към фирми и физически лица, имащи възможност и желание, не само да добавят имената си като спонсори, а да покажат, че са съпричастни с развитието на българския спорт, и популяризирането му в Розовата долина.

За участниците предстои отчитане на резултатите от днес и още няколко дни в небето над Розовата долина, като националният шампион ще се определи след сборуване на резултатите от всички състезателни дни.

До 19 юли може да наблюдавате състезанието в небето, като пилотите ще излитат от Тонзос или Саръяр /поляните над с. Долно Изворово/.

Успех на всички участници!

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6762 | 28 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

5316 | 04 декември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3548 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2792 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2785 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2706 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2419 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2330 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

1936 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1930 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак