Общественият посредник на Община Казанлък Гинка Щерева, споделя какви са най-често поставяните проблеми на казанлъчани пред нея по време на извънредното положение. Оказва се, че най-голям е броят на жалбите, свързани с междусъседски конфликти. Куриозното обаче е, че възможността за подаване на онлайн сигнали и жалби породи честа злоупотреба с чужда самоличност.
"Най-голям е броят на жалбите, които касаят проблеми свързани със Закона за управление на етажната собственост. Посегателство върху общите части, нарушаване правилата за вътрешния ред в етажната собственост, нарушаване на обществения ред. Поради създал се междусъседски конфликт, съсед, живущ на предпоследен етаж, решава и монтира спирателен кран, и така лишава съсед от право на ползване на вода в продължение на няколко дни, например.
Куриозното сред този тип жалби е злоупотребата с чужда самоличност. Възможността за подаване онлайн на жалби и сигнали, създава усещането за недосегаемост у някои граждани, и провокира желанието им криейки се под чуждо име, знаейки адреса и името на свой съсед, да подават от негово име жалби срещу друг техен съсед.", сподели Щерева.
В приемната се появил гражданин, получил писмен отговор от Обществения посредник, а твърдял, че никога не е подавал жалба. Чрез онлайн формата за контакт са получени два броя жалби от негово име. И мнимият жалбоподател не спира дотук. И този път уцелва съществуващ, реален телефонен номер, но на лице, което живее в община Банско. При направена справка в ГРАО се установи, че в цялата страна има само едно лице с тези имена, но лицето е родено в чужбина и живее в друга община, т.е. няма нищо общо с община Казанлък и няма основание да бъде разглеждана жалбата му от Обществения посредник. По този повод, Гинка Щерева информира, че няма да разглежда жалби и сигнали, преди да осъществи обратна връзка с жалбоподателя.
Казанлъчани са търсили съдействие от Гинка Щерева и за:
- Възможността за ползване на електронни административни услуги
- Възможността за заплащане на местни данъци и такси онлайн
- Фактуриране и заплащане на вода
- Право на мерки за закрила и еднократна финансова помощ
Преобладават тези, касаещи лица, които не са навършили възраст за пенсиониране. Поради заболяване и промяна на процент за установяване вида и степента на увреждане, лицата са регистрирани като активно търсещи работа, но поради степента на трайно намалената работоспособност е изключително трудно да им се предложи подходяща работа, остават трайно безработни, без доходи, инвалидна пенсия, здравно осигуряване…
Показателен е следният случай: От една календарна година Общественият посредник се е ангажирал и съдейства на лице за уреждане и подготовка на документите му за социална пенсия. Поради липса на финансови средства и липса на здравно осигуряване, здравословното състояние на лицето силно се влошава. Налага се намеса за оказване съдействие за настаняване на лицето в болнично заведение. Въпреки добрата координация на Обществения посредник с дирекция „Социално подпомагане“, Домашен социален патронаж, ЦСНП- Казанлък и МБАЛ „Д-р Хр. Стамболски“, лицето е починало в УМБАЛ „Проф.д-р. Ст. Киркович“ Стара Загора. Да, животът струва пари…
С края на обявеното извънредно положение се възобновяват приемните дни на Обществения посредник. За консултации и предварително записване на телефон 0431 / 9 83 40.
Вторник 10:00-12:00 ч. и 14:30-16:30 ч.
Сряда 10:00-12:00 ч. и 14:30-16:30 ч.
Четвъртък 10:00-12:00 ч. и 14:30-16:30 ч.
Жалби и сигнали продължават да се приемат и чрез онлайн формата или на e-mail: ombudsman_kazanlak@abv.bg