Остани във форма, дори докато си стоиш вкъщи. Защото спортът е здраве. В дни на изолация, истинско изпитание се оказва поддържането на добра физическа форма. Но с малки усилия, и само за няколко минути на ден можем да се чувстваме тонизирани, активни, а и това е един чудесен начин да изгоним стреса. Физическата активност и спортът оказват голямо влияние върху емоциите и психиката. Спортът спомага да се отървем от тревожността и да повишим настроението си.
Десетки спортисти публикуват свои видеа с упражнения в социалните мрежи, като начин да призоват хората да останат вкъщи. Това е и един чудесен начин, да бъдем активни, да поддържаме форма, да имаме красиво тяло и да научим ценни съвети от професионалистите.
За няколко съвета потърсихме и казанлъчанката Елена. Скоро, тя ни даде напътствия как да се храним здравословно и да запазим фигурата си, дори по време на пандемия. Сега тя сподели и няколко идеи как да засилим тонуса си.
Здравей, Елена. Представи се с няколко думи на читателите ни. Разкажи ни от кога се запали по спорта и разбра, че това е твоето призвание, и от кога се занимаваш професионално?
Родена съм и израснала в Казанлък, като в момента живея между Пловдив и Казанлък (разбира се, не и по време на сегашната ситуация). Занимавам се с онлайн треньорство, групови тренировки и дигитален маркетинг. Винаги съм била активна, още от дете, като съм минала през танци, няколко години таекуондо, занимавала съм се и с лека атлетика, функционални тренировки, а в последствие се ориентирах и към бодибилдинга. По този спорт ме запали брат ми, той ме заведе за първи път в залата и ме “въведе” в основите, като и до ден днешен ми е източник на съвети и информация. След години стаж в залата и опит с различни тренировъчни методики, начини на хранене, няколко курса и много прочетена литература, постепенно почнах да прилагам нещата, които знам върху себе си, после да давам съвети на близки и така това се превърна и в нещо, което правя професионално. От година и половина съм и състезател в категория Бикини Фитнес, което беше и логичното продължение на всичките ми усилия, а по настоящем съм и Републикански Шампион на България.
Дай ни няколко съвета как да бъдем активни, дори и когато сме си вкъщи. Как можем да се чувстваме тонизирани?
Съдейки по себе си - съветвам хората още със ставането да се “раздвижат”. Лека гимнастика, разтягане, тези, които обичат - могат и йога. Това е чудесен старт на деня и винаги, когато го пропускам до обяд се чувствам сякаш денят ми все още не е започнал. Препоръчвам и леки раздвижвания през останалите части на деня. Естествено не трябва и да пропускаме по-съществените тренировки, на които да отделим повече внимание - дори и да нямаме уреди и аксесоари вкъщи, може да тренираме абсолютно пълноценно със собствено тегло. Отделно, можем да бъдем креативни и да ползваме различни предмети за тежести. Аз не веднъж съм давала за пример моя малък сак, който пълня с пакети ориз, овесени ядки и шишета вода и имам тежест, която мога да “нагаждам” според упражненията.
Колко време трябва да отделяме на ден за тренировка и всеки ден ли?
Аз бих казала да има движение всеки ден, особено сега, когато то ни е максимално ограничено в ежедневието. Естествено, ако правим натоварващи тренировки всекидневно, е хубаво да имаме и почивни дни, но пак казвам - нека има движение и в тях, тоест да бъдат “активни почивни дни”. В тях може натоварването да е по-различно. Например, ако сме тренирали интензивно цяла седмица, нека този почивен ден е за нещо по-спокойно, стречинг, мобилност или кардио (скачане на въже, велоергометър/кростренажор - ако разполагаме с тях).
Има твърдения, че мускулната треска отслабва имунитета, а в момента това е много важно за всички ни. Ти поддръжник ли си на тази теза и ако да, как бихме могли да я предотвратим?
Честно казано, за първи път чувам такова твърдение. Но ако има - нека разбием този мит! :) Мускулната треска е микротравма на мускулните влакна, която най-често се появява в резултат на “непознато” за тялото натоварване. Например, при начинаещи хора мускулната треска може да е много често срещано явление след тренировки и постепенно с времето да почне да се появява все по-рядко. Получаваме мускулна треска и при нов вид “стрес” за тялото - ново упражнение, по-интензивни, по-обемни, по-тежки тренировки. Аз, например, сега имам мускулна треска от тренировки с ластици, именно защото те натоварват по-различен начин от тежестите и уредите в залата.
Накратко: мускулната треска няма общо със състоянието на нашия имунитет, въпреки че след тежка тренировка, може да се чувстваме като “болни” именно заради нея. Относно предотвратяването на мускулната треска - да не претренираме и да правим разтягане след всяка тренировка, помагат и масажите, те възстановяват много добре, като в домашни условия аз ползвам масажна ролка, foam roller, както и масажна топка.
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Фирма за почистване набира персонал за лятото / подходящо за ученици
Професионално почистване Лиди Лотос търси сезонни помощници от Казанлък за почасова работа през летния сезон....
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...