В мобилно приложение ще споделяме здравния си статус. За 10 дни, представители на "Информационно обслужване" доброволно събраха и интегрираха важната информация за COVID-19 в България в мобилно приложение. То ще бъде достъпно за всички до 1-2 дни и ще се казва ViruSafe. Приложението ще препраща подадената от нас информация за здравословното ни състояние до личния ни лекар, и ще помага на МВР да контролира поставените под карантина.
Това съобщиха днес премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, председателят на Националния оперативен щаб генерал Венцислав Мутафчийски и представители на "Информационно обслужване" на брифинг в Министерския съвет.
„Реализирали сме мобилна апликация за всеки един гражданин, за да може всеки да се информира за текущото си здравословно състояние. В рамките на десетина дни изградихме централен регистър, който да събира информацията и да я изпраща на всички държавни органи, като в първите 48 ч. реализирахме регистъра на всички карантинирани и заболели хора. Предвидени са много интеграции с личните лекари, общините, МВР, Пожарната, за да може веднъж въведена информация да се използва от всяка една структура, така че да не се губят мерки.“, заяви Ивайло Филипов от "Информационно обслужване" по време на брифинга.
"Това е приложение, което всеки гражданин може да свали доброволно, така че да споделя своя здравен статус с Националния щаб, здравните власти и той да достига до своя личен лекар, за да могат те превантивно да знаят какво се случва с него и как се развиват симптомите, така че да могат да вземат отношение, ако се наложи. Даването на данни е изцяло на доброволен принцип.
Приложението може да бъде много важен елемент много скоро. Къде има свободни болнични легла? Ако човек се чувства зле и е между Ямбол и Сливен, в коя от двете болници да прати линейката“, коментира Пламен Цеков, разработващ мобилната апликация.
Целта на приложението е да доставя повече информацията до всяка структура. Информацията се прехвърля към аналитичната част, използва се софтуер за анализи, той се ползва в Южна Корея, Китай и Италия, Сингапур, Тайван.
Борисов подчерта, че най-успешното справяне в Азия с болестта е чрез ползването на такава апликация.
"Има визуализация през географски карти, така че достатъчно информация да се публикува публично, гражданите да виждат собствения си принос и всеки ден да се вижда информация за карантинирани, заболели, оздравели, смъртни случаи да бъде презентирана в интернет", добави още Филипов.
Системата има и анализи по географски принципи. Това дава възможност да се правят допълнителни статистики, разделени по общини, области или населени места с „горещи точки“ и да бъдат взети съответните мерки.
Всеки достъп до регистъра става само с цифров сертификат, който гарантира сигурността на системата, категорични са създателите на приложението.
В момента приложението е пуснато в каналите на Google и Apple и тече проверка на валидация. Очаква се в неделя или понеделник да бъде свободно за безплатно сваляне от всеки потребител. При свалянето на телефоните има процес на изпращане на валидиращ код чрез SMS, който е безплатен.
„Националната информационна система за борба с коронавируса ще улесни работата на граничните полицаи", заяви премиерът Бойко Борисов.
По думите му най-голяма полза от системата ще имат българите, които се връщат от чужбина, тъй като след като са подали данните си чрез електронното приложение, то след 14 дни автоматично ще уведоми както самия гражданин, така и държавните служби, че човекът вече не подлежи на карантина.
От "Информационно обслужване" допълниха, че един мобилен апарат ще може да ползва в приложението само един мобилен номер, но от него могат да се подават данни за няколко човека чрез различните ЕГН-та.