12:56 | 07 февруари 20 5537

Над 28 хил. заразени от коронавирус в света. В Старозагорско обсъждат превантивни мерки

Над 28 хил. заразени от коронавирус в света. В Старозагорско обсъждат превантивни мерки / Новини от Казанлък

Областният управител Гергана Микова участва днес в работна среща, свързана с превенцията и мерките срещу разпространението на новия коронавирус 2019-nCoV у нас. Срещата се състоя в РЗИ и в нея участваха представители на здравни институции, на общините, директори на държавни, общински и частни болници от областта.

Според данни на СЗО от 6 февруари 2020 г., броят на болните от новия коронавирус в света е 28 284. От тях 28 225 са в страни от Азия. Броят на смъртните случаи е 565, като 564 са в Китай и 1 - във Филипините. Досега, освен в държави от азиатския континент, случаи на болестта са констатирани в САЩ, Канада, Австралия и няколко страни от Европа – Германия, Италия, Швеция, Франция и др. В момента 56 милиона души в Китай са под карантина с цел ограничаване на разпространението на вируса. 

Учени от Китай смятат, че пикът на заболяването ще продължи още 2-3 седмици. Според българските епидемиолози рискът за разпространението му в България към този момент е умерен. 

За коронавируса 2019-nCoV няма ваксина. Грипните ваксини не защитават от него. Установено е, че той е много устойчив, разпространява се бързо, болестта е силно заразна. Смъртността от заболяването е около 2%.  При епидемиите от вируси с подобни характеристики през 2003-а и през 2010-а години процентът на смъртност е бил по-висок – около 10, но този факт в никакъв случай не е успокоителен. Сериозните случаи развиват тежка пневмония, остър респираторен дистрес синдром, сепсис и септичен шок, които могат да доведат до смърт.

На срещата беше обсъдена и готовността на институциите и здравните заведения за реакция при евентуално установяване на заболели от вируса в Старозагорска област. Д-р Златина Нанева, директор на РЗИ, посочи, че институциите в областта са подготвени и уведомени за мерките, които трябва да предприемат незабавно при съмнения за заболяването. Брошури с информация за самия вирус и начините за превенция са поставени на входовете на лечебните заведения, в здравните, държавните и общинските институции, в хотели и на други места. Следят се стриктно случаите на хора, които пристигат от държави от Азия или са били в контакт с такива. От РЗИ отново напомнят, че лицата, които са били в Китай или други рискови райони, и в срок от 14 дни след завръщането си се почувстват неразположени, трябва да потърсят незабавно медицинска помощ.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7476 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4229 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4054 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3931 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3817 | 09 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3592 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3527 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3398 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2962 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2865 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак