Бившето Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Розово ще се превърне в Детска академия за развитие на таланти. Това бе предложено на последната Общинска сесия за 2019 г., където съветниците единодушно гласуваха За.
Сградата на училището ще бъде преустроена, реконструирана и санирана. Допълнително ще бъдат изградени спални помещения, мини футболно игрище, тенис корт, така че ще бъде намерена симбиозата между наука, изкуство и спорт.
Сградата на Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Розово е изградена на два етапа като първоначално е била разположена на един етаж, а в последствие е пристроен втори етаж и допълнителна част към сградата. Към момента и последните три години, поради намаленият брой ученици училището не функционира.
"Това желание и намерение е на местната общност на село Розово да стабилизира и организира една забравена и изоставена сграда, каквато е сградата на училището, за която община Казанлък има грижа, тъй като е публична общинска собственост, но до момента имаше инвестиционни намерения за превръщане на сградата в складови помещения или в производство, които местното население не одобряваше. Затова и до момента сградата стой затворена, а знаете, че когато се оставя така, тя се руши .
Инициативата на местното население е изцяло патриотична, защото те намериха хората, които почистиха, стабилизираха сградата, поправиха покрива на доброволни начела и разбира се намериха и архитект, който да направи първите проекти за реконструкция на сградата." заяви кметът Стоянова.
За целта, Общината ще кандидатства за съфинансиране с проектно предложение по Проект „Красива България“.
"Нека да използваме възможността „Красива България“, макар, че това е програмата, която ни оценява винаги с по-малко точки, защото се базира на нивото на безработица, а в Казанлък знаете, че няма такава и винаги страдаме от оценката по Красива България, но нека заедно се опитаме да подадем този проект за училището в Розово, защото превръщането му в една академия за даровити деца, каквито имаме много в Казанлък ще бъде добра възможност да заживее отново сградата в селото.
Всички училища в Казанлък имат желание от към учителски ресурс да подкрепят самото извършване на дейностите и организацията няма да бъде толкова трудна и натоварваща общината." заключи Галина Стоянова.