16:02 | 14 септември 19 5749

С атрактивни демонстрации откриха II-ят Национален събор на запасното войнство

С атрактивни демонстрации откриха II-ят Национален събор на запасното войнство / Новини от Казанлък

Днес, до "Крънско ханче" официално бе открит II-ят Национален събор на запасното войнство, който се провежда под патронажа на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и със съдействие на Община Казанлък.

Тази година събора чества и 111 години от учредяването на съюза на запасните офицери, 109 години от учредяването на съюза на запасните подофицери и 29 години от възстановяването на двата съюза под общото наименование „Съюз на запасните офицери и сержанти от запаса и резерва“.

Към момента фунционалната структура на съюза включва 27 областни и 8 колективни организации. В техния състав има 185 клуба и 467 дружества с общо регистриран членски състав - около 20 хиляди човека.

Официални гости на събора бяха министъра на отбраната Красимир Каракачанов, председателя на Общински съвет Казанлък Николай Златанов, проф. Мария Нейкова, зам. Областен управител на Стара Загора Красимир Червилов, директора на НПМ „Шипка Бузлуджа“ Чавдар Ангелов, 96-годишният Атанас Илев капитан далечно плаване, председатели на военно-патриотични организации, генерали, офицери, кметове на общини и още много други.

„Наследеното разделение с общи услилия трябва да се преодолява, а не да бъдем употребявани за постигане на лични партийни цели. Преписването на грешки от миналото на отделни структури прекъсват пътя на нашето обединение. Мъдростта, културата, грижата за човека, любовта към родината ще доведат не само до обединението на запасното войнство, а и до обединена българска нация, която да гради своето демократично европейско общество.“
С тези думи председателят на съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва ген. Златан Стойков откри националния събор.

В началото на своето обръщение, Красимир Каракачанов благодари на запасното войнство за службата, която са дали на България в редовете на българската армия и добави:

„Докато има българска армия ще има българска държава. Вие сте онези хора, които са връзката между съвременната българска армия и онази българска армия, която ние помним с цялата ѝ мощ и величие. Вашата роля е на хора, които крепят духа на българщината и пламъка на родолюбието и патриотизма, и е изключително важна, за което аз искам да изразя моята дълбока благодарност.

Нека бъдем единни и вие да бъдете онези, които ще дадат пример на цялото българско общество. Пример, че не е важно дали си ляв или десен, червен син или пембян. Важното е да бъдеш преди всичко българин. Не е важно да се делиш дали обичаш Америка, Русия, Турция или някоя друга държава, важно е да обичаш преди всичко и само България.“

Николай Златанов изрази подкрепата си към идеята да бъде възстановена редовната наборна армия.

„Действително казармата ни научи на ред, казармата ни научи как да подтискаме собственото си его и собствените си желания и да станем част от един отбор. Нещо, което днешните младежи малко трудно научават.“, добави Златанов.

В края на откриването, капитан трети ранг Кирил Йорданов, член на върховния комитет на съюза на тракийските дружества в България, връчи юбилеен златен медал на председателя на съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва ген. Златан Стойков, по повод 175-та годишнина от рождението на капитан Петко Войвода.

След тържественото откриване всички гости на събора станаха свидетели на атрактивни демонстрации на военна техника, стрелба и ръкопашни бойни умения. Зрителите видяха как се провежда спец-операция с уастието на военно-транспортен хеликоптер „Кугър“, както и скокове с парашут от самолет „Ан-2“. Прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур“ също допълни демонстрациите.

Съборът ще продължи и утре с показ на бойна техника и турнири по стрелба с пистолет и пневматично оръжие.

Още снимки от откриването и атрактивните демострации може да видите в галерията тук.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10048 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7410 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6183 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4898 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4189 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4181 | 31 юли 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3593 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3569 | 28 юли 2026

Издирват 23-годишен, нанесъл прободни рани на мъж в Казанлък

3147 | 27 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2842 | 30 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак