През 1915 г. от съседното село Шипка пристигат Ангелин и Ангелина Шишкови, тя като учителка, той като секретар бирник.
Още с идването им в село Ясеново у тях назрява идеята да основат читалище, което с дейността си да привлече по-будните младежи. Подготовката върви успешно и на 19 декември 1919 г. се поставя началото на местното читалище, което носи името на Алеко Константинов. Пръв председател става Ангелин Шишков.
Сградата на училището приютява читалището, което започва да развива всестранна и народополезна дейност. Голям е eнтосиазмът, с който младежите започват да подготвят пиеси за празниците. Направени са декори и завеси с нарисувани на тях овчарка, пасяща стадо животни.
Първата пиеса, която е представена пред местната публика е „Службогонци“. Следват „Иванко“, “Под игото“, “Боряна“, “Ревизор“, “Хан Татар“, “Многострадалната Геновева“ и много други.
Едни от първите местни артисти-самодейци са Стефан Димов, Георги Ганчев, Кънчо Пешмишев, Иван Дончев. В представленията се включват и талантливи момичета - Радка Пешмишева, Бонка Денева, Радка Балканска, Донка Цанева, Донка Пешмишева, Стефана Дамянова.
Жителите на селото започват акция за събиране на книги, които се прибират в един от шкафовете на училището. Така се поставя началото на читалищната библиотека. Книгите започват да привличат много любознателни читатели.
Старото читалище, чийто салон е използван някога, днес изглежда миниатюрен в сравнение със сегашната триетажна сграда, открита на 1 ноември 1972 г. Секретар и библиотекар на читалище „Алеко Константинов” от 1972 г. до 2000 г. е Дарина Перчемлиева. За всеотдайната си работа тя заслужено е наградена с орден „Кирил и Методий“.
Председател е Васил Стефанов. Библиотеката разполага с 14 000 тома книги, има и читалня. Салонът е с 200 места. Има клуб за репетиции. Наследени са старите творчески традиции. Съществува група за автентичен и обработен фолклор и обичаи. Възпроизвеждат се обичаите Коледуване, Трифон зарезан, Лазаруване , Бабин ден, Пеперуда за дъжд, Празника на селото на 6-ти май, Розобер и др.
Вокалната група към читалището е носител на множество награди и отличия. Златни и сребърни медали от Националния събор в Копривщица, Априлци, “Богородична стъпка“ гр. Стара Загора, “Белица на хорото“, Гурково, Борово, „Рожен“ и др.
Читалището в Ясеново, както в миналото така и сега е в състояние да отговори на нуждите на хората, да работи за издигане на равнището на култура, да разнообразява живота на ясеновци.
Вековният юбилей, двигател за честването на който е секретарката Ваня Андреева, ще бъде на 6-ти септември, петък, от 10:00 часа в салона на читалището.
След тържествената част, концерт ще изнесат съставите на читалищата в селата Дунавци, Копринка, Шейново, Шипка, Хаджи Димитрово, Черганово, Яворово, Ясеново и вокална група „Ехо“.
Ето и цялата програма на тържеството:
10.00 часа - Официална част
2. ВГОФ „Изворица“, с. Ясеново
3. с. Копринка
4. с. Хаджи Димитрово
5. Танцов клуб „Шипченка“
6. с. Голямо Дряново
7. г-жа Радка Гочева
8. с. Шейново “Бели орхидеи“
9. Детска танцова формация с. Ясеново
10. с. Яворово
11. с. Черганово
12. г-жа Донка Гатева
13. Танцова формация с. Ясеново
14. ВГ „Ехо“, гр. Казанлък
15. с. Дунавци
16. Пенсионерски клуб „Вечна младост“
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...