Две постерни изложби бяха открити днес в Културно-информационния център "Искра" 4, които са част от 14-те "Празници в долината на тракийските царе". "Тракийска изложба по света" и "Изследване на мегалитите в Сърнена Средна гора" ще могат да бъдат посетени и разгледани от казанлъчани и гости на града до Деня на съединението - 6 септември. Таблата ще запознаят аудиторията с проучванията и проследяването на обекти, култура и бит на древните траки.
Директорът на Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов, г-н Златанов и проф. дин Валерия Фол запознаха всички гости на изложбата с тракийските наследства, които са запечатани и представени на таблата.
"Ние направихме обходи, намерихме тези мегалити, заснехме ги, както и идентифицирахме едно място, което по мое мнение изглеждаше царска резиденция, но последствие миналата години заснеманията от въздуха, картирането, показаха че интуицията не ме е излъгала и там започват археологически разкопки, финансирани от Националния исторически музей." каза проф. дин Валерия Фол.
Разкри още, че съвсем скоро, към 11 септември ще бъде обявен нов обект, който ще бъде заснет и документиран, но остави загадката и не даде повече информация, и го определи, че "за мегалитите е нещо като надписа "Тракийски дионис", който излезе в Пловдив".
"Тези изложби са направени от идеята, че ние трябва да оставяме документи за това което вършим. Много вършим, ,но нали сме наследници на безписмени култури, не оставяме архиви."
"Всички документи, които виждате снимани, представени вътре на таблата ги събрахме ние колегията, дигитализирахме и предадохме на Държавния архив, за да има фонд, който да показва, ние, траколозите три поколения, какво сме свършили, за културната политика на България и продължаваме да го вършим. Документите стигат до изложбата в Лувъра." и допълни, че може би общо 4 поколения учени са работили по тракийската изложба за света.
В заключение, проф. Фол допълни, че тези изложби имат за основна цел да оставят документи, както траките са били започнали да оставят надписи, които носят информация за историята им, и се смятат за най-достоверния източник.