В залата на Културно-информационния център днес бе дадено началото на 12-то издание на Научната конференция „Проблеми и изследвания на тракийската култура”, част от Празниците в долината на тракийските царе в Казанлък. Директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов откри научния форум и отбеляза усилията на Община Казанлък за съхраняване на богатото тракийско наследство в региона. От името на Кмета траколозите поздрави Лилия Цонкова, заместник-кмет на Община Казанлък: „Вашето присъствие днес на това събитие е още едно доказателство колко много се стараем да съхраним наследеното културно богатство по тези земи!“, сподели тя към участниците в конференцията и ги прикани да се насладят на разнообразната празнична програма. Участниците в научната конференция бяха поздравени и от еврокомисаря Мария Габриел и министъра на културата Боил Банов. „Не само като комисар, но и като застъпник за историята и опазването на културното наследство вярвам, че цифровите технологии могат да допринесат изключително много за съхраняването му.“, посочва в Поздравителния адрес еврокомисарят по цифрови технологии. В Поздравителния адрес на културния министър той заявява: „Проучването, опазването и популяризирането на културното наследство е обща цел и предизвикателство!“ и дава висока оценка на срещата на траколозите в Казанлък.
Документална изложба за научната конференция, която се провежда в Казанлък предложи проф. дин Валерия Фол, модератор на първия научен панел: “Трябва да популяризираме своята работа и този хубав континюитет на усилията на музея, на Общината да се превърнат в столица на изследванията на траките.“, пожела Фол.
12-та Научната конференция „Проблеми и изследвания на тракийската култура” ще се проведе в рамките на два дни 30 и 31 август. В конференцията със свои доклади участват изследователи в областта на тракологията, тракийската археология, епиграфиката и нумизматиката. В рамките на четири заседания ще бъдат представени 18 доклада на 19 автори, със широк спектър от научен интерес за древната тракийска култура.
В научния форум участват учени от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките, от Института по Балканистика с център по тракология при БАН, от Софийския университет „Свети Климент Охридски”, от Нов български университет, от Археологически музей „Проф. Мечислав Домарадски“, град Септември, от Регионалните исторически музеи в Хасково и Сливен, Исторически музей „Искра” – Казанлък.
В края на първия работен ден на конференцията на ул.“Искра“№4 ще бъдат открити 2 изложби: „Тракийска изложба по света“ и „Изследване на мегалитите в Сърнена Средна гора“.
Официалното откриване на 14-те Празници в долината на тракийските царе в Казанлък предстои тази вечер в 20,00 часа до Тракийската гробница в парк „Тюлбето“ с връчването на 13-то отличие на името на известния български траколог проф.Александър Фол.
Пресцентър на община Казанлък
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...