Традиционен туристически поход „Лъч Южна България“ очаква желаещите родолюбци да се включат на 24 август и заедно да тръгнат по стъпките на опълченците по случай честванията на 142 години от Шипченската епопея, 85 години от издигането на Паметника на свободата и 141 години от Освобождението на България.
Организатори на похода са Клуб по пешеходен туризъм към Туристическо дружество „Орлово гнездо“ с водач на групата за пета поредна година Георги Недев.
Маршрутът, който се преминава е с тръгване от храм-паметник „Рождество Христово“- град Шипка до връх Шипка, Паметника на свободата, а сборният пункт на групата е пред храм-паметника в 08:30 часа. Георги Недев сподели в интервю за bnr.bg, че обходът е само от изкачвания, преминава се през гориста местност и през асфалтовия път и се излиза на билото, където се откриват гледки към долината и към върха.
Организаторите съветват желаещите да бъдат с удобни, по възможност туристически обувки, да носят със себе си вода и храна, дъждобран и ветровка, и препоръчват да имат застраховка.
Автобуси от град Казанлък до град Шипка има на всеки час от 06:00ч.