ИКТ Център отново получи финансиране за одобрен проект по Програма на Европейския съюз за образование, обучение, младеж и спорт “Еразъм+“. Проектът е “Роботите и технологиите в помощ на обучението“, с помощта на който четирима преподаватели от ИКТ Център ще преминат през обучение „ОБРАЗОВАТЕЛНА РОБОТИКА И КОДИРАНЕ С АРДУИНО“ на европейския доставчик ESMOVIA във Валенсия.
Избрахме тази тема по няколко причини. Първо – навлизането на роботизираните системи в нашия живот и очакван бърз растеж на професиите, свързани с роботика в бъдеще. От две години въведохме обучение по роботика в Детската ни академия и децата ни се справят повече от успешно. Ние видяхме какво въздействие имаше върху учениците от основното образование с курсовете ни по Лего роботика и роботи Finch. Убедени сме, че роботиката, вече на по-високо ниво с изучаване на Микро контролерите, в това число Arduino, ще има същият вдъхновяващ ефект и върху младежи над 16 години и възрастни хора. На световното изложение Bett 2019 бе показано как роботите масово навлизат като най-иновативна технология в учебния процес. Включвайки ги не само като обект за изучване, а и като помощник в обученията, ние ще обогатим възможностите за въздействие над обучаемите, задържане на вниманието им и засилване мотивацията им за учене.
Проектът "Роботите и технологиите в помощ на обучението" е насочен към повишаване на услугите и капацитета на обучителната организация, за да се превърне в модерна европейска организация и се повиши нейната конкурентоспособност. Този проект има за цел да подобри нашите умения в областта на STEM, като се фокусира върху секторите, които ще оформят живота ни от сега и за следващите години, и особено в областта на насърчаване на STEM образованието чрез използване на интернет на нещата и мобилни технологии, благодарение на тази възможност за "Еразъм +".
Включихме само една мобилност „ОБРАЗОВАТЕЛНА РОБОТИКА И КОДИРАНЕ С АРДУИНО“ с цел ударно да въведем в професионалните ни обученията най-иновативните знания за най-търсените професии сега, в близкото бъдеще и още по-далечно, свързани с програмируеми машини и интернет на нещата. Първият ден на обучението е въведение в роботи, автоматични и контролни системи и езици за програмиране, запознаване с основни елементи на системите за управление. От втория до последния ден се разнищва задълбочено микро контролерите Arduino. Екипът на проекта Arduino иска да предостави на любители, ученици и професионалисти евтин и лесен начин да създават устройства, способни да взаимодействат с околната среда чрез сензори и изпълнителни устройства. И така до най-интересните приложения и изобретения, свързани с интернет на нещата.
Цел на проекта е и да се подобри организацията на учебния процес като цяло с разнообразяване на интерактивните методи, интересно нетрадиционно структуриране на обучителните часове за ясно разбиране за знанията и поглед към обучението като пътешествие през целия живот; нови обучителни методи в европейско измерение с използване на роботи и програмируеми машини в полза на интерактивното и вдъхновяващо обучение. Също така и с цел разширяване на професионални и ключови компетенции и умения на обучителите, за да се повиши качеството на преподаването и обучението във всичките му форми, както и с цел да се подготвим да отговорим на нуждите от пазара на труда. Освен това обучителите да повишават езиковите си компетентности и самочувствие на свободно комуникиращи европейски професионалисти, да обменят идеи относно обучения, програми и проекти, да могат да участват и изразяват своето отношение свободно и активно в европейски семинари и обучения.
Като първи резултат от проекта ще бъде нашето предложение за обучение с Arduino за по-големи ученици и младежи на 16+ години от октомври 2019. Ще се актуализират и осъвременят с модули, включващи роботика и Arduino, лицензирани професии в ЦПО към ИКТ Център. Ще предложим структурирани курсове по темата на учителите, които идват при нас на квалификационни обучения; на представителите на МСП, на които сме обучители по дигитални компетенции, на ученици и младежи над 16 години и възрастни с интерес към това направление.
Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския съюз. ИКТ ЦЕНТЪР носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейската комисия или Националната агенция /ЦРЧР/.
ИКТ Център
Казанлък, ул. Искра 26, офис 25
www.obuchenie-ict.com