С широко отворени врати и много усмивки днес в Центъра за обществена подкрепа бяха представени официално две нови услуги за града: „Спешен център за настаняване на деца в риск“ и „Синя стая”. Директорът на Центъра за обществена подкрепа Мария Гинева и нейният екип представиха накратко двете нови направления за работа пред официалните гости: кметът на община Казанлък Галина Стоянова, Таня Димитрова, административен ръководител на Районна прокуратура – Казанлък, Радослава Маждракова, административен ръководител – председател на Районен съд – Казанлък, главен инспектор Стойчо Крачолов – началник на РУ „Полиция“ – Казанлък, Даниела Русева, директор на дирекция „Социално подпомагане“ – Казанлък, общественият посредник на Казанлък Гинка Щерева, представители на специализирани комисии за борба с противообществените прояви сред подрастващите в региона, педагози, психолози, социални работници, родители и приятели.
„Синята стая“ дава възможност за еднократен, щадящ разговор на специалист с дете, пострадало или станало свидетел на насилие, с който да се избегне допълнителното травмиране на детето от последващо изслушване, като в същото време предостави необходимата информация за преживяното на всички заинтересовани страни в досъдебно и съдебно производство. Разположена в две помещения, свързани посредством венецианско стъкло, оборудвани с аудио и видео техника специалистите могат да извлекат максимално полезни сведения за ситуацията.
Спешният център за прием на деца в риск ще работи и с деца, и с родители, преживели насилие или станали свидетели на такова. Спешният център има капацитет за до четири потребители едновременно, които да бъдат настанявани в приятна обстановка, близка до семейната, за да създаде спокойствие на травмираното дете и да подпомогне неговото по-скорошно възстановяване. Услугата е предназначена за деца между 3 и 18 години, а ако детето е под 3-годишна възраст Центърът позволява настаняване заедно с майката като придружител.
„Преди 8 години не сме и предполагали, че тази сграда може да придобие такава функционалност! Сградата, и с помощта на външното финансиране, и с ремонтите, направени с общински бюджетни средства през последните години вече придобива своята самостоятелност, в която в пълнота семействата могат да получат подкрепа.“, каза Кметът на Казанлък. Тя изрази задоволство, че заедно с центровете за настаняване от семеен тип и защитеното жилище за младежи и деца предоставяните в града социални услуги за младите хора са изградени в най-добрата им форма, със средства и по външно финансиране, които Общината трудно би могла да осигури сама.
Към момента Центърът за обществена подкрепа разполага с необходимия екип от професионалисти – психолози и социални работници. Капацитетът за работа с деца е увеличен от 60 на 80. Дневният център за обществена подкрепа посреща деца не само от община Казанлък, но и от общините Мъглиж, Павел баня, Николаево, Гурково.
За да започнат двете нови социални услуги в Казанлък бяха извършени строително–ремонтни дейности на втория етаж в сградата на Центъра за обществена подкрепа в Казанлък като част от проекта на Общината „Развитие на услуги за деинституционализация на грижите за деца в община Казанлък“ по Оперативна програма „Региони в растеж“ – 2014 – 2020г.: преустрояване на част от съществуващите помещения в годни за предоставяне на услугите в Центъра, основен ремонт на помещенията за персонала, санитарните помещения, кухненски бокс. Част от проекта цели осигуряване на достъп на хора с увреждания до услугите на Центъра. За деца с тежки множествени увреждания предстои по същия проект през месец май да бъде финализиран ремонтът на част от сградата на Детска ясла №6“Надежда“, също за работата на Дневния център.
Галина Стоянова благодари на целия екип от специалисти и им пожела успех, а медиите призова да подкрепят работата им, която е специфична, „а е с много важна функция за семействата в Казанлък и децата, които имат нужда от тяхната помощ“.
Пресцентър на община Казанлък