Първите оставили цвете през монумента дошли малко след полунощ, в 9,00 там слезе от велосипеда самотният колоездач Тодор Андреев, предаде кореспондент на "Монитор".
Близо 50 000 българи, мъже, жени и съвсем невръстни момченца и момиченца изкачиха на 3 март 896-те стъпала до Паметника на свободата на старопланинския връх Шипка. Първите поставили цветя през монумента пристигнали минути след полунощ въпреки падналите далеч по нулата температури, разказаха униформените служители на МВР, които следяха за организацията на тържествата по повод 141-та годишнина от освобождението на България.
Точно в 9,00 часа слезе от велосипеда си 26-годишният Тодор Андреев, който за 10 дни преодоля разстоянието от Берлин до върха в епичен самотен колопоход.
Възпитаникът на казанлъшката художествена гимназия целуна каменното стъпало и благодари на всички, които са го подкрепили в инициативата му. Заедно с него бе и пирдопчанинът Мишо Минков, който се присъедини към него от Карлово.
Минути по-късно сред хилядното множество се появи и ултрамаратонецът Ради Милев, който вече три десетилетия за празника преминава с развят трибагреник в ръка разстоянието от дома си в Казанлък до върха.
„Свидетели сме на нещо уникално, тук днес има хиляди млади хора, които идват за да поставят цвете на признателност към онези знайни и незнайни руски воини и български опълченци, дарили живота си, за да я има България!“, коментира преподавателят по история от великотърновския университет проф. Петко Петков, който наскоро за пореден път лансира идеята да бъде възстановено името свети Никола на чутовния връх.
Име, което е съществувало преди тук да се разразят епичните боеве и което по чисто конюнктурни причини е било заменяно през десетилетията.
Историкът изрази надеждата си, че в крайна сметка истината в един момент ще възтържествува и предложи да бъдат систематизирани стотиците паметници на свободата в България, много от които в момента тънат в забрава. По думите му първият от тези паметници е издигнат от руските войски точно тук, на връх Свети Никола и той е в памет на император Александър ІІ Освободител.
"След около месец България ще чества 140-та годишнина от подписването на Търновската конституция, сред чийто създатели е имало и опълченци, които са носели Шипка в сърцата си и като поклон към случилото се на това място са оставили вдъхновяващите слова в нея:“Всякой роб, от какъвто и пол, вяра и народност е става свободен щом стъпи на българска земя!“, заяви в словото си пред хилядното множество в подножието на върха председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.
„Днес, на това свещено място свободата ни е най-видима. Можем да я усетим с кожата си и да вярваме, че сме достойни за нея. И нека никога не забравяме саможертвата на българските опълченци и на онези десетки хиляди души, доведени тук от далечни краища, за да воюват за свободата на един чужд народ.За да оставят костите си на една чужда земя.Винаги ще пазим в сърцата си огъня на вечна благодарност към руси, беларуси, украинци,румънци, сърби, поляци черногорци, финландци,естонци, грузинци и арменци, загинали в тази война. Война за освобождението на Майка България!“, каза още тя след заупокойната молитва, отслужена от великотърновския митрополит Григорий.
Владиката отля капки червено вино върху снега и помоли множеството да изпее заедно с него „Вечная памет и на многая лета!“.
Сред хилядното множество бяха ненавършилият още годинка Никола и с няколко месеца по-големият Марио, изнесени на ръце от родителите си до паметника. Специално за най-малките песента „Излел е Делю хайдутин“ изпя народната певица Валя Балканска. Видимо просълзен от случилото се физикът-педагог Теодоси Теодосиев лаконично коментира, че се надява точно тези дечица да станат ядрото на бъдещия златен български милиард.
Христо Христов
Monitor.bg