Настоятелството на Народно читалище „Искра” не даде отговор на редица поставени питания, свързани с прозрачността на управление на културната институция. Това казаха за Радио „Фокус” от Комисията по култура в Общинския съвет, която на свое заседание по този въпрос бе поканила ръководството на читалището. Едни от основните въпроси, които комисията официално отправи на 13 февруари, бяха по отношение на стопанисването на читалищните имоти и получаването на наеми, а именно: Как са били управлявани имотите на улица „Дондуков” 14 и отдадените под наем обекти – бар и кафене – общо 7 имота в центъра на Казанлък, собственост на НЧ „Искра” и как са използвани приходите от тях?
„Така и не стана ясно на каква база читалището формира наемите на имотите си, защо толкова години имотите на ул. „Дондуков” 14 не са доходоносни и как НЧ „Искра” разходва собствените си средства, докато редом с тях получава и държавна субсидия в размер на 189 хил. 48 лв. за 2018 година. Всъщност и останалите читалища на територията на община Казанлък биват субсидирани, като разпределението на субсидията за всички културни институти е на пропорционален принцип от комисия с по един представител от читалище и един от общинска администрация, като всички имат равен глас”, посочиха от Комисията.
В хода на срещата без отговор остава и въпросът как НЧ „Искра” стопанисва собствените си имоти, някои от които дарени от Недялка Попович.
„Настоятелството отклони отговорите на конкретни въпроси, свързани с възнагражденията им. Съгласно чл. 17 от Закона за народните читалища следва да се има предвид, че председателят е работодател на щатните служители, но не получава възнаграждение. Нещо повече, от ръководството на читалищното настоятелство заявиха, че дори получавали малко пари за заеманите от тях длъжности (постове)", казаха от Комисията.
Поводът за всички поставени въпроси бе настояването по време на сесия на Общинския съвет от страна на общинските съветници от „БСП – Лява България”, които настояха от общинския бюджет на казанлъчани за 2019 година да се дадат близо 100 хиляди лева на НЧ „Искра” за изграждане на газова инсталация в сградата. Тогава председателят на Комисията по култура пресметна, че през всичките 8 години – от 2010 г. до сега, ако читалището е отдавало 7-те си имота под наем и то при минимален пазарен наем, би си осигурило приходи в размер на 720 хиляди лева. „Това е естественото поведение на един собственик, който притежава имоти и който би ги управляват така, че да получава приходи от тях. Затова задаваме въпроси: Как са се управлявали тези имоти и къде са приходите от тяхното стопанисване? Защото, ако те се били управлявани правилно и икономически ефективно, то средствата от тях биха стигнали не само за изграждане на газова инсталация в сградата на читалището, която е необходима не от вчера и днес, а биха стигнали и за обновление на сградата, и за асфалтиране на паркинга зад читалището, а не гражданите и колите да газят в калта? Освен това, тези средства биха били достатъчни и за подпомагане творческата дейност на формациите към читалище „Искра”, а не повечето от тях да търсят допълнителни спонсори за своите изяви”, бе позицията на председателя на Комисията по култура в Общински съвет – Казанлък.
Славяна ГАЙДАРОВА Радио „Фокус”
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...