Резултатите от проведеното изследване за използването на информационно-комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от хората през 2018 година показват, че 71.4% от домакинствата в област Стара Загора, при 72.1% средно за страната, имат достъп до интернет в домовете си, като е отбелязан ръст от 4.6 процентни пункта спрямо предходната година.
Относителен дял на домакинствата с достъп до интернет в област Стара Загора и средно за страната:
По относителен дял на домакинствата с достъп до интернет през тази година Старозагорска област се нарежда на 10-то място в страната. Най-голям е относителният дял на домакинствата с достъп до интернет в област Кърджали – 84.4%, София (столица) -81.9% и Варна - 76.6%, а най-малък в област София - 51.3%.
През текущата година 63.5% от населението на възраст между 16 и 74 навършени години в област Стара Загора използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично. В сравнение с предходната година е отбелязано намаление от 2.3 процентни пункта.
Мъжете са по-активни при редовното използване на интернет в сравнение с жените. През 2018 г. 64.7% от мъжете и 62.3% от жените в област Стара Загора използват интернет ежедневно или поне веднъж седмично. И при мъжете, и при жените този дял е по-нисък от средния за страната, съответно с 0.2 и 0.1 процентни пункта.
Значителни са различията при редовно използващите интернет в област Стара Загора през 2018 г. по образование. Докато 88.7% от лицата с висше образование използват редовно глобалната мрежа, то едва 35.5% от лицата с основно или по-ниско образование се възползват от възможностите, които тя предоставя. Редовно използващите интернет със средно образование са 64.2%.
Относителен дял на лицата в област Стара Загора, регулярно използващи интернет, по образование:
Резултатите показват, че през 2018 година относителният дял на лицата от областта, използващи услугите на електронното правителство в България през последните 12 месеца, е 22.4% при средно 22.2% за страната. В отделните области този дял варира между 37.6% за област Видин и 3.6% - за област Разград.
Национален статистически институт