Елена Йончева: Заедно можем да премахнем овластения цинизъм на управляващите
„Да се върне държавата и справедливостта във всички сфери на животa“. Този призив отправиха гражданите на Казанлък към народните представители от ПГ на „БСП за България“. Те призоваха закриване на НЗОК, запазване на общинските и държавните болници и да има ясно развитие по приоритети на общините. Подкрепиха предложението на левицата за премахване на плоския данък. Казанлъчани поискаха повече средства от държавата за читалищата и за поддръжка на сградния фонд. В Казанлък настояват и за обществен ред, сигурност и ограмотяване на ромското население - изключително важни теми за общината, които трябва да са приоритет за бъдещето на България.
Говорителят на ПГ на „БСП за България“ Елена Йончева заяви: „Визия за България е документът на гражданите, на всички българи“. По думите й с него, заедно, можем да премахнем овластения цинизъм, присъщ на управлението в България. Секретарят на групата Филип Попов обясни, че Визията не е управленска програма, а една рамка, един надпартиен документ, чиито автори ще бъдем всички ние. „Целта е да покажем по какъв път ще поемем след тези 10 години на грабителство на България и цинизъм, добил нови висоти, които най-новата ни история не познава“.
Донка Симеонова: Визия за България” цели да постави учителя на приоритетно място в обществото
Депутатът Станислав Владимиров коментира, че идеята на проекта е да събере цялото гражданско общество, заедно с по-голямата част от политическата класа, за начертаването на един дългосрочен път за развитие на България, който да следват всички политически сили, а не да се търсят единствено разделителните линии. България е в ситуация, в която няма шанс дори да догони Румъния с настоящата ни икономика”, сравни българската икономика с останалите страни от ЕС Владимиров.
Народният представител Донка Симеонова заяви, че в сферата на образованието целта на „Визия за България“ е: да постави учителя на приоритетно място в обществото, да ограмоти децата ни, да въведе нова нормативна уредба, съвременни и достъпни училища, национални и регионални програми със съответните стандарти, безплатни детски заведения, нови учебни програми и съдържание без джендър идеология и без „бързи писти”. Документът гарантира българско качествено образование. Да има стипендии и програми за насърчаване на младите хора, настояха присъстващите. Те споделиха своите проблеми и виждания за бъдещето на казанлъшка община и страната като цяло. На всички поставени от тях въпроси получиха отговори, касаещи икономиката, земеделието, здравеопазването, образованието и сигурността.
Участниците в дискусията предложиха ясни промени в данъчната политика, настояха да се преразгледа данък "уикенд" за малките и средни предприятия, които вече са сринати. Казанлъчани искат справедлива такса смет, ред в събирането и оползотворяването на отпадъците, да се доразвие в конкретика взаимодействието между съд, прокуратура и полиция и специална закрила на родното животновъдство и зеленчукопроизводство.
„Всички заедно трябва да изведем България от последното й място в Европа по всички показатели. Чуждестранните инвестиции преди 10 години бяха 10 млрд. евро, тази година са под 1 млрд. евро. Докладът на Световната банка сочи, че причините за спада им са огромната корупция, лошата бизнес среда и непредвидимостта. Според класацията на Световната здравна организация България е на първо място по смъртност в ЕС, на първо място по сърдечно съдови заболявания и на първо място по детска смъртност. Близо 50% плаща всеки българин за своето здраве, това ни доближава до страните от третия свят и ни изкарва от стандартите на ЕС”, заявиха депутатите.
Прессъобщение на БСП-Казанлък