Европейската седмица на кодирането цели да повиши обществения интерес към програмирането. Тя насърчава европейци от всички възрасти и с всякакви възможности да усвояват дигиталните умения и да осъществяват своите идеи чрез програмиране.
65000 обществени библиотеки в Европейския съюз, между тях и ОБ „Искра” , предоставят най-близката до всеки възможност за развитие на уменията извън формалното образование. Те вече имат забележителни постижения в предлагането на гражданите на достъп до ИКТ оборудване и Интернет, както и на различни средства за подобряване на техните основни дигитални умения , като например навигиране в уеб-пространството, до утрешните основни умения за кодиране и роботика.
Българските библиотеки се присъединяват към инициативите, организирани по време на Европейската седмица на кодирането с поредица от безплатни семинари за работа с робота Финч. Семинарите са организирани от Посолството на САЩ в България и Фондация „Глобални библиотеки – България“ в сътрудничество с регионалните библиотеки във Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Шумен и Хасково с градските библиотеки в Димитровград и Казанлък.
Напомняме, че в навечерието на Европейската седмица на програмирането Общинска библиотека „Искра” получи дарение от Посолството на САЩ в България- 5 роботи Финч. Те представляват нов тип роботи за компютърно моделиране и информатика, предназначени да подпомагат овладяването на различни езици за програмиране от детска аудитория.
Роботите Финч (Finch) се използват за лесно и забавно усвояване на знания по програмиране. Подходящи са за ученици от всички възрасти. Начинаещите програмисти създават програми, чрез които контролират действията на роботите, като използват среда за „drag and drop” програмиране (Snap, Scratch). За по напредналите се използват програмни езици. Идеални са за целите на обучението по ИТ.
Това е нов вит робот за обучение по компютърни науки, провокиращ въображението на децата. Дизайнът и функционалността му са резултат от четиригодишно проучване на института Carnegie Mellon. Предназначен е да подпомага овладяването на редица езици за програмиране.
Вече е готова дългосрочната програма на библиотеката за демонстрация и обучение сред ученици от града, като амбицията е да се обхванат и училищата от цялата община..
Първото обучение ще бъде на 18 октомври от 12.30 с ученици от ППМГ „Акад.Никола Обрешков”.
ОБ „Искра“
снимката е с илюстративна цел
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...