11:38 | 05 октомври 18 3765

Стара Загора празнува днес

Стара Загора празнува днес / Новини от Казанлък

Днес Стара Загора празнува за 31-ва година на този ден. На 23 септември 1879 година /5 октомври н.ст./ Алеко Богориди в присъствието на Търновския митрополит Климент, на кмета Стефан Ст. Салабашев (кмет на града 1879 – 1883 и 1887 – 1890), на служебни лица и много граждани полага основния камък за възстановяване на Стара Загора.

Мястото е в центъра на града, на площада, наречен по-късно с името Богориди, сред неразчистените още разрушения. Днес тук е парк „5 октомври”.

Община Стара Загора е приготвила богата програма за всички жители и гости на града на липите. Празничния ден започна в 08:00часа с Божествена Света литургия в храм „Св.  Николай” и литийно шествие до парк „5 октомври”. В 10:00 часа поднесоха цветя и венци на паметника „Защитниците на Стара Загора” и символичния камък за възстановяването на града. В едноименния парк се състоя и церемония по издигане на знамето на Република България.

Денят ще е изпъстрен с много концерти, изложби и базари. На празникът гостува и турнето „One Love Tour” с наситена програма още от 11:30 за най-малките в Античния форум „Августа Траяна”.

Най-желаната атракция за хората от всички възрасти, специално изградената "Арена на дуелите" ще даде възможност на малки и големи, да изживеят и изпитат емоцията от най-българския телевизионен риалити формат „Фермата”.

„Алея на занаятите” ще покаже красотата и изяществото на ръчно изработените произведения, а всеки, който поиска да се опита или научи - ще има тази възможност.

Вечерта ще завърши с концерт с участието на известни изпълнители, част от които са Тита, Криско, Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, македонските звезди Сладкаристика и Влатко Стефановски.

Цялата програма в Деня на Стара Загора е с вход свободен.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Гергана Гечева-Ферменджиева е новият президент на Инър Уийл Клуб Казанлък „Роза Алба“

12611 | 23 юни 2026

Мъж наръга жена на бензиностанция в Казанлък, задържан е

5502 | 26 юни 2026

БМВ блъсна 18-годишна на пешеходна пътека в Казанлък

4937 | 24 юни 2026

НИТИ – Казанлък е с ново ръководство

4192 | 29 юни 2026

Вандали посегнаха на символа на града - Царската чешма

4067 | 26 юни 2026

Деветокласници от Хуманитарната гимназия в Казанлък посетиха музей „Етър“

3795 | 23 юни 2026

Неспазена дистанция предизвика верижна катастрофа с 4 автомобила

3462 | 29 юни 2026

Гамен преби 87-годишната си баба в Крън и нападна полицаите

3352 | 25 юни 2026

Най-добрите оператори на дронове от 61-ва Стрямска механизирана бригада се състезаваха на Учебен център “Тюлбе“

3130 | 24 юни 2026

Община Казанлък повишава готовността си за гарантиране на обществената сигурност

3058 | 25 юни 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак