Младежи ГЕРБ - Казанлък обновиха барелефа на войводата Стефан Караджа в града на розите по повод 150-годишнината от гибелта му. Реновирането обхвана почистване на отливката, поставяне на липсващи символи, както и облагородяване на околното пространството. Нови са тротоарните плочки, пейката за отдих, кош за отпадъци, както и е направено озеленяване с нови туи. Дейностите по освежаването на паметника продължиха близо месец. Инициативата на младежите бе подкрепена от казанлъшкия народен представител от ГЕРБ Борис Кърчев, който освен със средства, даде пример и участва с личен труд заедно с младежите. Преди започване на дейностите, МГЕРБ поканиха на свое събрание автора на барелефа – архитект Теньо Тенев, който разказа вълнуващата история на неговото създаване. Той, от своя страна поздрави младите хора за инициативата и дари за доброто начинание автентичен паметен синджир, който огражда паметната плоча.
С поредната си акция по опазване паметта на българското революционно минало, МГЕРБ Казанлък откриха пред казанлъчани красотата и славата на един малко познат за града паметник. „Българската история и бележитите българи трябва да се знаят и помнят, да се отдава нужната почит и уважение към тях. Историята на българското минало трябва да се предава на поколенията с гордост и признателност към тези, които са платили с живота си днешното ни свободно и демократично развитие“ – казаха младежите. „Ние, като достойни наследници на делото на българските революционери, ще продължим с опазването на историята ни и с популяризирането на ценностите и идеалите им сред обществото“.
Младежите изразяват благодарност за оказаната подкрепа и съпричастност към народния представител Борис Кърчев, архитект Теньо Тенев, Джамал Папарланов, семейство Костадинови, както и към фирмите: „Мончев 90“ ООД, „Грандефлора“ ЕООД, “Нешстрой” ЕООД, „Промеханика“ ООД и Coffee Shop Peter'S – Казанлък. МГЕРБ благодари и на „Трейс пътно строителство“ АД за дарените бехатонови павета, с които бе освежено тротоарното пространство около паметника.
На 14 юли 2018 г. (събота) от 09:30 ч., МГЕРБ Казанлък кани гостите и жителите на града пред барелефа на Стефан Караджа, на едноименната улица, да поднесат цветя и венци. Честването продължава и на връх „Хаджи Димитър“ от 11:00 с традиционно отслужване на заупокойна молитва за загиналите четници, където ще бъдат произнесени слова и ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на войводата Хаджи Димитър. Около 11:30 часа ще бъде валидирана юбилейна пощенска картичка, издадена от Министерство на транспорта по инициатива на НПМ „ Шипка – Бузлуджа“, за което ще бъде разкрита временна пощенска станция на върха. След това родолюбивите българи дошли на върха, ще могат да видят мащабната историческа възстановка - „150 години Бузлуджанска епопея“, в която участват 150 активисти на Национално дружество „Традиция“. Те ще пресъздадат гибелната битка на войводата и неговата чета.
Исторически данни:
През пролетта на 1868 г. в Румъния се сформира четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. На 5 юли 1868 г. четата преминава Дунав с една гемия. Първото сражение води с турска потеря от около 1 000 души. Откъсва се от преследвачите и с нощен преход достига до Карапанова кория в землището на село Горна Липница. Тук на 7 юли четата води втория си бой, като нанася значителни загуби на противника си и дава един убит и двама ранени. На 8 юли става сражение около село Вишовград, в местността Дългидол.
На 9 юли в Канлъдере, местност в землището на Вишовград, на няколко километра на юг-югоизток от Дългидол, става кръвопролитно сражение, в което четата е разбита. Ранен и пленен е Стефан Караджа от изпратените от председателя на Държавния съвет Мидхад паша войски и полиция. След това, на 12 юли, е откаран в Търново и по-късно в Русе. Полумъртъв е изправен пред съставения от Мидхад паша извънреден съд, наречен криминален съвет, и осъден на смърт чрез обесване. На 30 юли 1868 г. умира от раните си в Русенския затвор. Погребан е от баба Тонка. Под ръководството на Хаджи Димитър останалите 58 души продължават към Балкана.
На 18 юли 1868 г. при връх Бузлуджа (дн. Хаджи Димитър) в Шипченска планина става последното сражение на четата. Някои историци считат, че в тази битка е убит и Хаджи Димитър. След Освобождението, предполагаемите негови кости и тези на убитите четници, са пренесени от Бузлуджа и временно положени в ковчези в църквата „Св. Архангел Михаил“ в гр. Крън, Казанлъшко
Пресцентър на ПП ГЕРБ - Казанлък
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...