Проект към Българския център за нестопанско право се реализира в Чирпанлиевата къща в Шипка в момента. Той е с основна цел трансформиране на съществуващата в двора на къщата-музей гюлпана в магазинче, като същевременно се реставрира и съхрани в действие и самата розоварната.
За дейностите, които вече са в ход, разказа Татяна Бърч-председател на читалище „Светлина-1861“ в градчето.
По нейни думи Чирпанлиевата къща предоставя много добри възможности за развитие на културен и исторически туризъм и благодарение на проектите, по които е спечелено финансиране, това има шанс да се случи през следващите месеци.
По проект на архитект С. Папазова ще бъде изграден навес за ателиета за автентични занаяти, като изработеното в тях, заедно със средствата от кафенето, което ще се реализира в гюлпаната, ще подпомогнат последващото развитие на основния проект.
Предстои също така изграждането на работилница за автентични занаяти, финансирането за която ще се търси от фонд „Култура“ към Министерство на културата.
Реализира се интерактивна игра „Да открием богатство“, в която участниците ще разкриват богатствата на Шипка под формата на търсене на съкровище.
През следващата година, която е и времевият обхват на проекта, ще бъдат реализирани 10 работилнички и 2 издания на играта за откриване на съкровища. Татяна Бърч изрази надежда, че те ще привлекат вниманието на туроператорите или отделите по подбор на персонал на фирмите, тъй като са подходящи за провеждане на тийм билдинг, а обогатяването на маршрута на посещаващите Шипка туристи, ще допринесе за набирането на средства за развитието на Чирпанлиевата къща като туристически обект.
От БЦНП съдействат за подобно разивтие, като освен осигуряването на средства, провеждат и двудневни сесии, по време на които експерти обучават участниците в проекта на маркетинг и развитие на социални мрежи.
В неофициални разговори с ИМ „Искра“ е било потвърдено, че Чирпанлиевата къща ще може да разчита на един казан за розоварене през пролетния сезон, тъй като розоваренето е изява радваща се на голям интерес от посетителите.
По време на Богородичните празници е предвидена изложба „Шипка в сърцата ни“, която ще покаже творбите на местни художници. Планираните информационни брошури ще привличат туристите, които проявяват интерес към бита и занаятите на Шипка.
Къщата-музей не е функционирала от 2014 година, когато поради липса на средства за поддръжка е била прехвърлена за стопанисване към общината в Казанлък. Тя обаче е много ценна за шипкалии, понеже вътре се помещават хранилището с история и краеведският клуб, а благодарение на прехвърлянето и към музея в града на розите, за нея са взети мерки за съхранение.
В помощ на дейците от читалище „Светлина-1861“ са и двама доброволци от европейска доброволческа организация, които вече помагат за почистването на гюлпаната. Добровлците са тук по програма Еразъм +, а проектът им целящ да превърне Шипка в модерно културно и историческо селище вече е в ход. Скоро към тях предстои да се включат още двама доброволци от Европа.
В експозицията на къщата-музей са включени освен гюлпаната и работилничките, кухня, трапезария и „женска“ стая, които демонстрират бита на шипкалии от преди повече от век.
kazanlak.com
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...