За спешна намеса на държавата в сектора апелират розопроизводители от Казанлъшко. Днес те се събраха на протест и за кратко спряха движението по главния път между Казанлък и Стара Загора при разклона за село Черганово. Десетки килограми розов цвят бяха изсипани демонстративно на пътя, за да привлекат вниманието на обществеността и управляващите към проблема.
Розопроизводителите протестират срещу изключително ниските изкупни цени, които им се предлагат тази година. Настояват държавата да въведе минимална изкупна цена за килограм розов цвят и да субсидира розопроизводството, така както прави с тютюна, например. Дори говорят за създаването на закон за розопроизводството.
Не е нормално да плащаме на розоберачите по 1,00 лв., а на нас колиграм рози да ни се заплаща от розопреработвателите по 1,60-1,80, каквито са към момента цените, коментират те. Много от излезлите на протеста казаха, че дори не са брали розите си предните дни, защото от розоварните отказват да ги изкупуват. Това води до разхищение на огромно количество розов цвят, който ненабран на време, бива изгубен.
Розите са трайни насаждения и при правилно отглеждане имат живот с десетилетия, но някои от розопроизводителите заплашиха, че ще започнат да изкореняват масивите си, ако държавата не предприеме незабавни мерки.
Поне 3,50-4,00 лева искат за килограм рози производителите. Те смятат, че съотношението 1/3 от цената да отива за розоберача, 1/3 за разходи и 1/3 за печалба е справедливата формула.
В изказвания по национални медии, министър Порожанов разясни, че държавата предвижда помощи за отглеждащите рози, но ако те са регистрирани като земеделски производители.Според Петко Видев, розопроизводител от региона с около 50 декара насаждения, това изискване ще доведе до излизане на по-малките от бранша, които се занимават с розопроизводство за допълване на дохода и отглеждат едва по няколко декара, тъй като те са основните представители на нерегистрираните като замеделски производители, поради сериозните административни пречки и бюрократични изисквания за регистрация.
Регулация от страна на отговорните институции в държавата е крайно наложителна, за да не загубим „златото на България“, както го наричаме не само тук, но и в чужбина, апелираха някои от производителите.
Петко Видев, който ни разходи до необраните си насаждения с розов цвят, обясни, че е трудно да се предвиди добива на рози за всяка конкретна година, а розите са трайни насаждения и искат своята грижа още от зимните месеци. Според него е крайно време държавата да влезе в ролята на регулатор в сектора, още повече, че и капацитетът на розоварните също трябва да бъде съобразен.
Необясним е отказът на розопреработвателите да изкупуват розов цвят, а липсват и обяснения за ниската цена, ако все пак това се случи. Ето защо е нужно държавата да се намеси спешно, обясниха за пореден път протестиращите розоберачи.
Петко Видев повдигна още един проблем в бранша, налагащ държавна намеса - според него застрахователите масово или отказват да застраховат розови насаждения или цената на застраховката, която предлагат е прекалено висока, тъй като смятат розопроизводството за риск.
Въпросът за субсидирането и регулирането на розопроизводството и производството на розово масло е поставян и предходни години, но за съжаление всичко се е разминавало само с обещания от страна на управляващите. Розопроизводителите се надяват тази година да се намери разрешение на проблемите в сектора.