На пресконференция днес, 17.04.2018г., Анна Кожухарова, директор на ОБ „Искра“- Казанлък, съвместно с Мария Желева, представител на читалище „Пробуда-1920“ от село Копринка и Петьо Апостолов, член на настоятелството към читалище „Зора-1902“ от село Голямо Дряново и кмет на селото, представиха новия спечелен от общинската библиотека проект „Библиотеката- моята първа сцена! Изграждане на творчески пространства за деца и тийнейджъри“.
Проектът се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки- България“ в рамките на конкурс „Библиотеката- активен участник в обществения живот“, в изпълнение на договор РД11-00-338/20.12.2017г. с Министерство на културата.
Общинска библиотека „Искра“ ще бъде водеща организация, а партньори в проекта ще бъдат НЧ „Пробуда-1920“, село Копринка и НЧ „Зора-1902“, село Голямо Дряново.
Водени от опита, който служителите на Общинска библиотека са придобили с участието си в предишни проекти и по-конкретно от видяното по време на посещението на библиотеки във Финландия, както и от стремежа си да бъдат полезни за развитието на местната общност, служителите на ОБ „Искра“ са се насочили към създаването на творчески пространства, където деца, тийнейджъри и дори възрастни, да разширяват своя кръг на общуване, да откриват своите таланти и да могат да ги изявяват.
Както споделят от библиотека „Искра“, все по-голяма част от децата и младежите са ангажирали вниманието и свободното си време с новите технологии и са застрашени от социална и творческа изолация. Техните родители не винаги имат възможност да насърчават творческите им заложби, а извънучилищните занимания и школи, макар и много добра алтернатива, не винаги са достъпни за широк кръг от деца. В общината се усеща липсата на общодостъпни безплатни места за творческо развитие и изява.
Именно това е алтернативата, която от ОБ „Искра“ Казанлък и партниращите читалища от Копринка и Голямо Дряново предлагат- създаването на нова услуга по привличане на нови публики и затвърждаване на библиотеките и читалищата като място за пълноценно оползотворяване на свободното време, където в добронамерена среда ще се позволи изявата на всеки, без оглед на заложбите му.
В занятията, които ще се провеждат в периода юли-септември, ще бъдат включени творческо писане, рисуване, приложно изкуство- плъсти, филц. Пластелин, природни материали; грънчарство, театър, плетене, бродиране, шиене, коафьорство, моден дизайн, курс за манекени, модерни и народни танци, зумбая, пеене и караоке, звукозапис, фолклор, фотография, ТВ „Тийнейджър“.
„Проектът ще стартира със социологическо проучване, обхващащо ученици от първи до седми клас, на които ще предложим нашата визия, ще я сверим с тяхната и ще надграждаме в посоката, която изводите ни посочат, обясни Анна Кожухарова и подчера, че проектът в никакъв случай не е в конфронтация с отсаналите културни институции, читалища и школи. „Проектът цели създаване на пространство, което няма рамки, часове на занятията и всеки може да сменя интересите си. Това е инициатива, която ще помогне на децата в последствие да се ориентират по различните школи“, допълни г-жа Кожухарова.
Благодарности за предоставеното партньорство изказаха и Мария Желева и Петьо Апостолов и изразиха увереност и готовност да бъдат пълноценни участници и партньори в осъществяването на творческите пространства.
Анна Кожухарова изказа специална благодарност на своите колеги от ОБ „Искра“ Казанлък и най-вече на „основните движещи сили“ по проекта- служителите от Детския отдел и отдел „Изкуства“.
Безвъзмездното финансиране по проекта от Фондация „Глобални библиотеки- България“ е в размер на 4710 лв., но при необходимост от библиотека „Искра“ са готови да предоставят допълнително средства за текущите нужди по обезпечаване на занятията.