11:06 | 19 март 18 2884

Старозагорският митрополит отслужи литургия в църквата в Осетеново

Старозагорският митрополит отслужи литургия в църквата в Осетеново / Новини от Казанлък

Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отслужи Божествена Св. Литургия в храм „Св. Богородица“ в село Осетеново, община Павел баня. Църквата е построена през 1995 година с лични средства на семейството Минка и Христо Илинови. 

На 18 март Светата православна църква почита паметта на преподобни Иоан Лествичник. Той оставя за всички християни голямо духовно съкровище – книгата „Лествица, възвеждаща на небето“, ръководство за възхождане от земята на небето, от дълбините на греха до върха на любовта Божия и съединение с Господа. „Лествица“ –та се състои от тридесет глави – степени, водещи в Царството Божие. За живота на светеца се знае малко, но той е бил изцяло отдаден на Бога.

„По примера на Св. Иоан Лествичник, нека и ние да се стараем да пребиваваме в безмълвие, в отдалечаване от всички развлечения, често да пребиваваме в уединение, с цел отстраняване на мислено развлечение. Отдалечаване от всички хора в света е невъзможно, но вътрешното уединение е по силите ни. Всеки от нас може да стане съвършен подражател на подвига му, ако не отслабваме и не се леним, ако се отстраняваме от злото и вършим добро. Очистили сърцето си от страстите, можем в пълнотата на любовта и духовната радост да видим Бога, защото е казано в заповедите на блаженствата – чистите по сърце ще видят Бога. Мъжествено и бодро да вървим по духовната стълба на Великия пост, та укрепвайки от сила в сила, с Божията помощ да достигнем върха на това съвършенство, към което ни призовава и задължава Господ, казвайки: „Бъдете съвършени, като е съвършен и Небесният ваш Отец“/Мат. 5:48 /“, обърна се в словото си към миряните старозагорският владика.

По време на службата бе въдворен йеромонах Панкратий, който вече ще служи в павелбанското село Осетеново.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6766 | 28 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

5824 | 04 декември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3550 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2797 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2789 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2710 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2422 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2332 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

1990 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1936 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак