Вчера в Музея на розата в Казанлък се откри изложбата „Между Бога и хората“, която разказва за камбаните на България по уникален и атрактивен начин – чрез снимки, паспорти и дори записи от звука на всяка отделна камбана.
Сред изложените снимки има камбани от храмове във Велико Търново, Рилски манастир, храма „Рождество Христово“ в Шипка и други места в България.
“Камбаната заема важна част в живота на българина. Тя ни посреща и изпраща от този свят. Звънът и ни съпътства и в добро и в лошо.“, каза Владимир Чучумишев – един от домакините на изложбата и координатор Регионален Академичен център – Казанлък към БАН.
Изложбата е в резултат на проект на МОН, започнал през 2007г., с основен бенефициент Института по математика и информатика към БАН. Целта е да се създаде методология за паспортизация на камбаните чрез съвременни технологии. Изследват се формата, размерите теглото, декоративното оформление. Проучват се материалът, произходът и собственикът на камбаните. Прави се спектрален анализ на звука на камбаната, диаграма на звукозатихването, изследват се и други акустични характеристики. Всички снимки, изследвания и установени данни стават част от паспорта на камбаната и от дигитализиран архив.
Посетителите на изложбата, ще могат да разгледат фотосите, направени от експертите, осмелили се да се изкачат, за да снимат камбаните, както и да разгледат техните паспорти. Доц. Галина Богданова от ИМИ- клон В.Търново, участник в проекта, разказа, че заснемането съвсем не е било толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед. Често камбаните са на труднодостъпни височини и достигането им понякога е опасно. Въпреки това, създаването на видеоархив за тях е изключително важно, както за историците, които не са имали възможност да ги опишат след поставянето им, така и за редовите посетители на храмовете. „Камбаните са сред най-неизследваните обекти,“ продължава Владимир Чучумишев. „Реставрират се сгради и икони, но не и камбани, а те също имат живот“.
След изчерпването на средствата по проекта, ангажираните с него учени продължават да систематизират и документират състоянието на камбаните в България. Готови са да го правят и занапред. С финансиране, разбира се, е много по-лесно.
А през следващите седмици, във фоайето на Музея на розата, казанлъчани ще имат възможност не само да видят част от камбаните, но и да чуят техния уникален единичен звън.
Експертите, взели участие в проект наречен накратко Bell (2007-2008), прерастнал по-късно в BellKnow(2009-2014) са от Института по математика и информатика към Българска академия на науките ), Институт по етнография и фолклор с етнографски музей , Институт по механика, Българска академия на науките, Великотърновски университет Св. Св. Кирил и Методий , Национален военен университет „Васил Левски“ , Регионален исторически музей - Велико Търново , Регионална народна библиотека „П. Р. Славейков“ - Велико Търново.
Повече за проекта можете да прочетете тук.
Експозицията ще бъде на разположение на посетителите в Музея на Розата до последната седмица на месец март.