На 20 февруари 2018г., вторник, от 17, 30 часа в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък ще бъде открита експозиция „Самолетостроенето в Казанлък“
Ще имате възможност да проследите развитието на самолетната индустрия в града ни.
Още през декември 1926 г. тук се създава Аеропланно училище, а през следващата 1927г. България сключва договор с фирма от Чехословакия за построяване и отдаване на концесия на фабрика за производство на самолети.
След няколко години обаче, през 1930 г., новосъздадената фабрика бива закупена от италианската фирма Caproni-Milan, които приемат производството да се извършва с предимно български материали, а Българска държавна самолетна контрола да оказва надзор на дейността. Заводът бива преименуван на „Самолетна фабрика Български Капрони“- Казанлък.
Моменти от строителството на училището и на фабриката са запечатани на снимките, които можете да разгледате на предстоящата изложба. Ще Ви е интересно да видите и моменти от обучението и подготовката за полети, а и снимки отвисоко, направени по време на полет.
След настъпването на новата власт през 1944 г., фабриката се преименува на „Завод 6“, а в България започва доставки на самолети от СССР. Произвеждало до този момент серийно осем типа самолети, както и безмоторни планери, предприятието изведнъж преустановява дейност, а в него единствено се сглобяват няколко машини 20 Лаз-7.
От средата на 50-те години заводът става национален хидравличен център, където се структурира и ДСО „Хидравлика“. Към момента предприятието-наследник носи името „Капрони“ АД и се занимава с хидравлично производство.
Все пак Казанлък продължава развитието си и като въздушен център. Започва развитието на селскостопанската авиация и парашутния спорт. В града ни се обособява Национален център по парашутизъм, а през 1980 г. сме домакини на Световното първенство по парашутизъм.
Действащ Авиоклуб има и в наши дни. Ежегодно се организират авиосъбори и други мероприятия, свързани с въздушните спортове.